Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Basmane çukuru tehlike yaratıyor

Basmane Meydanı'na yapılması planlanan Dünya Ticaret Merkezi'nin inşaat çukuru tehlike saçıyor. Gezi Parkı olaylarını sırasında etrafından sökülen koruyucu demir panellerin yerine yenisi takılmadı

Giriş Tarihi: 2.8.2013
Basmane Meydanı'na yapılması planlanan dünya Ticaret Merkezi'nin çukuru tehlike saçıyor. Geçtiğimiz Haziran ayında yaşanan Gezi Parkı olayları sırasında eylemcilerin Basmane Meydanı'nda polisle çatışmasının ardından, Alsancak'a doğru geri kaçan eylemcilerin bir bölümü Basmane Çukuru'nun koruyucu demir panellerini söktü. Yerlerinden çıkarılan paneller yollara barikat olarak yığıldıktan sonra polis ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından kaldırıldı.

ÖNLEM ALAN YOK
Gezi Parkı olaylarının üzerinden 2 aya yakın bir zaman geçmesine rağmen, sökülen demir panellerin yerlerine yenisi takılmadı. Çukurun, Uluslararası İzmir Enternasyonal Fuarı, Çankaya ve Basmane gibi günlük yaşamın hızla yaşandığı yerlerin tam ortasında kalıyor olması tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Böylesine güvenlik zaiyatı oluşturması üzerine çukuru görenler "Böyle iş mi olur?" demekten kendisini alamıyor. Sökülen bariyerlerin ardından yerlerine uyarıcı şerit çekilmesine rağmen yaklaşık 5 metre derinliğindeki çukurda herhangi bir olumsuz olayın yaşanmaması için bir önlem alınmadı. Bu duruma barikatların hemen dibindeki otobüs duraklarındaki vatandaşlardan ve çevre esnafından tepki geldi. Çocuklarının ellerini bir an olsun bırakmayan vatandaşlar, "Birinin ölmesi mi gerekiyor? Önlem alınsın artık. yaklaşık 2 aydır burası böyle. Çukura acaba birisi mi düştü diye her ambulans sesinde irkilmeye başladık. Kimse önlem almıyor. Panellerin yerine hiç bir koruma vasfı bulunmayan turuncu şeritleri çektiler. Birisine birşey olsa buranın sorumlusu nasıl vicdanı rahat gezecek. Lütfen birisine bir şey olmadan önlem alın. Çukurun çirkinliğini biliyorduk şimdi koruyucu panellerde kalkınca görmeye de başladık" diyerek tepki gösterdiler. Sökülen panelleri kaldıran belediye yetkilileri, "İnşaat alanında güvenliğinin sorumluluğu mal sahibinde. Biz sadece yerlerinden sökülmüş demir levhaları, güvenlik zayiatı oluştuğu nedeniyle belediyecilik görevimiz için yollardan kaldırdık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Basmane çukuru tehlike yaratıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN