Aydınlı çiftçiler den güldü

Ege İhracatçılar Birliği'nin istatistiklerine göre bu yıl Temmuz ayı içerisinde ihracatını 24 milyon 513 bin dolara çıkaran ve zeytin yağı ihracat rakamı Aydınlı zeytincileri de sevindirdi.

Giriş Tarihi: 3.8.2013 13:28
Aydın Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı, İspanya'daki rekoltenin düşüklüğü nedeniyle İspanyol cilerin Türkiye'den zeytin ve zeytinyağı alımına gittiğini ifade etti.
2012 yılı Temmuz ayında 8 milyon 462 bin dolarlık ihracata imza atan EZZİB, 2013 yılı Temmuz ayında bu rakamı 24 milyon 513 bin dolara çıkardı. Bu durum zeytinin Türkiye'deki en önemli merkezlerinden Aydın'da sevinç yaşattı.

Yüzde 190'lık artışın önemli bir artış miktarı olduğuna dikkat çeken Aydın Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı, 'İspanya geçen dönemde rekoltede sıkıntı yaşadı. Bunun üzerine Türkiye'den Pazar kaybı yaşamamak için zeytin alımına gittiler. O dönemde zeytin fiyatlarında artış oldu. Ayrıca,zeytin yağının uluslar arası fuarlarda tanıtımı Türkiye'ye katkı sağladı'dedi.

Zeytinyağındaki destekleme priminin 70 kuruşa yükseldiğini hatırlatan Posacı, 'Biz kilogramda 1 TL destek istemiştik. Yine de 10 kuruşluk bir artış oldu. Talebimizi dikkate aldıkları için yetkililere teşekkür ediyoruz' ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aydınlı çiftçiler zeytinden güldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN