Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cari açığın dörtte biri turizm ile kapanıyor

ETİK Başkanı Mehmet İşler, "Turizm, cari açığın yüzde 25'ini kapatan bir sektördür. Vali Toprak'la İzmir turizmi için çok daha iyi işler yapacağımıza inanıyorum" dedi

Giriş Tarihi: 3.8.2013
Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) ile Hitit Otel'in ortaklaşa düzenlediği iftar yemeği, Selçuk'ta bulunan Hitit Otel'de verildi. Çok sayıda turistik işletme sahibinin de katıldığı yemeğe, geçtiğimiz aylarda İzmir'e Diyarbakır'dan atanan Vali Mustafa Toprak onur konuğu olarak katıldı. Turizme hiç de yabancı olmayan Diyarbakır'ın başarılı valisi Mustafa Toprak'ın İzmir'e atanmasını sevinçle karşıladıklarını ve düzenledikleri iftar yemeğine katılımlarından dolayı büyük memnuniyet duyduğunu belirten ETİK Başkanı ve TÜROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, "Turizm, cari açığın yüzde 25'ini kapatan bir sektördür. Turizmin ülkemizdeki açılışı Ege Bölgesi'nde başlamıştır. İzmir, dinamik yapısı ile birlikte yıllar geçtikçe büyümesini yitirmiştir. Ama durmak yok, yola devam edeceğiz" dedi. İzmir'in turizme yabancı olmayan bir valisi olduğunu kaydeden İşler, "İzmir, çok aktif bir valiye sahip oldu. İzmirliler olarak, turizm camiası olarak katıldığı için teşekkür ediyorum" diye konuştu. Yemekte, Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür de "Selçuk'ta 10 bine yakın yatağımız var. Bunun 5 bin 500'ü 5 yıldızlı. Bu hafta itibariyle tapulama işi bitiyor. Pamucak'ta 8 tane daha yatırım yapılacak parsel olacak. Bunun birkaç ay içinde gerçekleşmesini bekliyoruz. 2012 yılı turist sayımız 2 milyon 100 civarında. Bu rakamın yüzde 27'si Meryem Ana'yı ziyaret ediyor. Yüzde 5'i günübirlik dönüş yapıyor. Kalanı ise Efes'i ziyaret ediyor. Turizm çok büyük bir zincir. Selçuk çok önemli organizasyonları taşıyabilen, çok önemli misafirleri ağırlamış, deneyime ve hareketliliğe sahip bir ilçe" diye konuştu.

"PAY YETERSİZ'
İzmir Valisi Mustafa Toprak ise; "Turizm 40'a yakın ana sektörden katkı alıyor ve veriyor. Eğer turizm sektöründe bir kırılganlık ortaya çıkarsa, turizme bağlı olan tüm yan sektörlerde etkilenir. Onun için turizm sektörünün önünü açmak gerekir. İzmir ve Selçuk turizm açısından önemli bir alt yapıya sahip. Rakamlara baktığımızda 1 milyon 380 bin turistin geldiği ülkemizde İzmir önemli bir pay alıyor. Bu yeterli değil. Sadece Türkiye değil, Dünya üzerinde İzmir'de turizmin tüm öğelerine baktığımızda bu değerler başka dünya ülkesinde yok diyebiliriz" dedi.

"EXPO İZMİR'İN OLACAK"
EXPO 2020 için İzmir'e büyük yatırımlar yapıldığını belirten Toprak şöyle dedi: "EXPO tüm ilçelerimiz için önemli. 35 milyon kişi burayı ziyaret gelecek. 20 milyona yakın ziyaretçi gelecek. Bunun 10 milyonu yurtdışından gelecek. Buraya tüm yatırımcıların akmasını bekliyoruz. EXPO ile birlikte devletin garantisinde 50 milyar dolarlık bir yatırımın gerçekleşmesini bekliyoruz. EXPO 2020'de İzmir'in olacak. Olmasa, olacakmış gibi tüm alt yapı çalışmalarını ciddiyetle gerçekleştirmek noktasındayız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cari açığın dörtte biri turizm ile kapanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
B��ZE ULAŞIN