Hilal aktarma açılıyor mesafeler kısalıyor

Hilal Aktarma İstasyonu'nun yarın açılmasıyla, İZBAN ile İzmir Metro, Halkapınar'dan sonra ikinci kez kesişiyor, raylı sistemle kent içi ulaşımda zaman daha da kısalıyor

Giriş Tarihi: 3.8.2013
Türkiye'nin en büyük kent içi raylı toplu taşıma sistemi İZBAN'ın Halkapınar'dan sonra İzmir Metro ile ikinci kesişme noktası olan Hilal Aktarma İstasyonu, yarın açılıyor. Cumaovası yönünden gelen İZBAN yolcularının, İzmir Metro'yu kullanarak Konak istikametine gitmesini önemli ölçüde kolaylaştıracak istasyon sayesinde Şirinyer-Konak arasındaki "tren yolculuğu süresi"nin yaklaşık 9 dakikaya ineceğini belirten İZBAN Genel Müdürü Sabahattin Eriş ve İzmir Metro Genel Müdürü Sönmez Alev yaptıkları ortak açıklamada şu bilgileri verdi: "Hilal Aktarma İstasyonu'nun işletmeye alınmasıyla, Cumaovası yönünden gelen yolcuların Alsancak ve Halkapınar'a gitmeden Hilal'de aktarma yapmaları, yolculara önemli bir zaman kazandıracak, Halkapınar'da yoğunluğun da azalmasını sağlayacak. Hilal Aktarma İstasyonu, kritik lokasyonu sayesinde, yolcuların İzmir Fuarı, Kahramanlar, Askerlik Şubesi, Hilal Mahallesi ve Yenişehir'e de yürüyerek ulaşmalarını kolaylaştıracak." Eriş ve Alev, Hilal İstasyonu'nun, İzmir'in raylı toplu taşıma sisteminde önemli bir milat olduğunu vurguladıkları açıklamalarında, bu hizmetlerle İzmir'de mesafelerin hızla kısalmaya başladığına dikkat çektiler.

ALSANCAK DA AÇILIYOR

Hilal Aktarma İstasyonu ile eş zamanlı olarak Alsancak İstasyonu da yeniden hizmete girecek. Hilal Aktarma İstasyonu ve Kahramanlar-Akıncılar karayolu altgeçidi inşaat çalışmaları nedeniyle 11 Kasım 2012 tarihinde kapatılmıştı.

HALKAPINAR'DA 2. DÜZENLEME
Hilal Aktarma İstasyonu'nun devreye girmesinin hemen adından Halkapınar'da ikinci düzenleme başlayacak. İlk etapta, güney köprüsünün genişliğini 1,80 metreden 7 metreye çıkararak, yolcuların İzmir Metrosu ve otobüs aktarmasını kolaylaştıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, güneydeki mevcut aktarma köprüsünü de genişletme çalışmalarına başlayacak. 2,60 metre enindeki mevcut köprü, 6 metreye kadar genişletilerek, üzeri kapalı ve 6 adet yürüyen merdivenli dev bir köprü haline getirilecek. Böylelikle Halkapınar'da İZBAN ile İzmir Metrosu arasında çok daha hızlı ve verimli bir aktarma sağlanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hilal aktarma açılıyor mesafeler kısalıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN