Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kentsel dönüşüme Gediz'den destek

Gediz Üniversitesi, kentsel dönüşümde uzman yetiştirmek için kolları sıvadı. Yüksek lisans programı ile mimarlık, hukuk, inşaat mühendisliği eğitimine başlanacak

Giriş Tarihi: 6.8.2013
Depreme dayanıksız ve çarpık yapılaşma kıskacındaki büyükşehirlerin kurtuluş projesi olarak görülen kentsel yenilemeye Gediz Üniversitesi'nden destek geldi. Kentleri çirkin görünümden kurtaracak, vatandaşı da sağlıklı yaşam alanlarına ve sağlam yapılara kavuşturacak tarihi dönüşümde eksikliği hissedilen uzmanlar yetiştirilecek. Bu amaçla 'kentsel yenileme yüksek lisans programı' açıldı. Şehir ve bölge planlama, mimarlık, hukuk, siyaset bilimi ve kamu yönetimi, inşaat mühendisliği, çevre mühendisliği, peyzaj mimarlığı, çevre tasarımı, harita ve kadastro mühendisliği alanlarında lisans diploması sahibi olanlar başvurabilecek.

UZMAN YETİŞtirilecek
Öğrenciler kentsel planlama ve tasarım, kentsel yenileme imar hukuku, kentsel altyapı sistemleri, yerel yönetimler, coğrafi bilgi sistemleri, afet riskli alanlarda sağlıklı yapı tasarımı, çevre hukuku, tapu ve kadastro hukuku, inşaat hukuku, yoksulluk, göç ve sosyal politika, kentsel yurttaşlık, Avrupa Birliği ve kentleşme politikaları konularında ders görecek. Gediz Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Özlem Erkarslan, tezlide 2, tezsizde ise 1.5 yıl sürecek eğitimin, hukuk, kamu yönetimi, mimarlık ve inşaat mühendisliğini bir araya getirmesiyle ilk olduğuna dikkat çekti. Doç. Dr. Erkarslan, böylesine önemli bir projede hem uzman yetersizliğini hem de bilgi kirliliğini gidermeyi hedeflediklerini belirterek, şunları söyledi: "Kentsel yenileme ve dönüşüm şimdiye kadar ranta bağlı bir kavram olarak gündeme geldi ve hep kötü uygulamalarla bilindi. Nasıl gerçekleştirileceği, neleri kapsadığı ve neler değiştireceği tam olarak bilinmiyor. "
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kentsel dönüşüme Gediz'den destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN