Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Artık parayı evden alıyorlar

Kontör çeteleri, artık kurbanın parayı bankadan çekip evde beklemesini söylüyor. Son kurban 48 bin lirasını bu yolla kaptırdı

Giriş Tarihi: 8.8.2013
Kendilerini polis, savcı, MİT elemanı olarak tanıtarak kontör dolandırıcılığı yapan çeteler, işi iyice azıttı. Kontör çeteleri, bankalarda güvenlik güçlerine yakalanma korkusuyla parayı evden teslim almaya başladı. İzmir'de polise başvuran L.E. isimli vatandaş, kendisini polis olarak tanıtarak evine gelen kişinin kapıdan 48 bin lirasını teslim alarak gittiğini söyledi. Yetkililer vatandaşları uyararak, dolandırıcıların kendilerini devlet görevlisi olarak tanıtıp kurbanı paniğe sevk ettiklerini açıkladı, "Terör suçları kapsamında hazırladıkları senaryoları uygulayan bu kişilere itibar edilmesin" dedi.

"POLİSİM" DEDİ
Kurbanları arasında profesör, işadamı, öğretmen, sanatçı, emniyet müdürü ve esnafın da olduğu kontör çeteleri, ilk defa 2005 yılında ortaya çıktı. Şebeke mensupları, cep telefonundan rastgele çevirdikleri numaralarda karşılarına çıkanlara kendilerini resmi devlet görevlisi olarak tanıtarak kontör dolandırıcılığı yapıyor. Önceleri kontörle yetinen çete mensupları, daha sonra mağdurlardan para istemeye başladı. Paraları bankalardan teslim alan çete üyeleri, son günlerde emniyet güçlerine yakalanmamak için taktik değiştirdi. Dolandırıcılar mağdurların evlerine giderek paraları elden teslim almaya başladı. Kontör çetesinin son mağduru da Bornova'da oturan L.E. oldu. Kendisini İzmir Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis şefi olarak tanıtan dolandırıcı, cep telefonundan aradığı L.E'ye hemen sessiz bir yere geçmesini söyledi. Fondan gelen telsiz sesini duyan LE söyleneni yaptı. Kontör çetesinin elemanı, "Sim kartınız kopyalandı. Terör örgütü tarafından kullanılıyor. Terör örgütüne operasyon düzenleyeceğiz. Operasyon bitene kadar bankadaki hesabınıza el koyacağız. Operasyon bittikten sonra paranızı size geri yatıracağız" dedi. Dolandırıcıya inanan L.E. bankaya giderek hesabındaki 48 bin lirayı çekti, yeniden eve döndü, "sahte polisi" beklemeye başladı. Biraz sonra yeniden arayan dolandırıcı, "Evinize geliyoruz. Parayı sizden teslim alacağız" dedi. Daha önceden tanımadığı ve polis sandığı kişiler kısa süre sonra L.E.'nin verdiği adrese geldi. Poşetin içindeki parayı gelenlere teslim eden L.E. bir süre sonra dolandırıldığını anladı. Talihsiz kurban soluğu Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği'nde aldı. Şikayet üzerine polis soruşturma başlattı.

"HEMEN 155'İ ARAYIN"
Yetkililer vatandaşları uyararak kendilerini devlet görevlisi olarak tanıtıp aradığı kişiyi paniğe sevk ederek terör suçları kapsamında hazırladıkları senaryoları uygulayan kişilere itibar edilmemesini istedi. Bu tür durumla karşılaşan vatandaşların kesinlikle kimlik ve kredi kartı bilgilerini vermemeleri, hiçbir hesaba para yatırmadan en kısa zaman 155 polis imdat telefonuna ihbar edilmesi istendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artık parayı evden alıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN