Yeşil doğanın dostu erezyonun düşmanı

Giriş Tarihi: 9.8.2013

Ege Orman Vakfı tam 18 yıldır yorulmaz bir mesaiyle bölgemizi ağaçlandırıyor. Diktiği fidanlar ağaca dönüşünce yeşil kazanımın yanında toprak kaymalarını da önlüyor

Ülkemizin yeşil örtüsünün artırılması ve orman varlığının korunması için çalışmalarını sürdüren Ege Orman Vakfı, sel baskınları ve erezyonla 18 yıldır mücadele ediyor. Ağaç ve orman sevgisini pekiştirecek eğitim faa- liyetlerinde de bulunan Vakıf tüm hizmetlerini Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na karşılıksız veriyor. İşte başarılı projelerden birkaçı: Menderes ilçesinin en önem- li içme suyu kaynağı Tahtalı Barajı Mutlak Koruma Alanı'na 438 bin fidan dikip bakımını yapan Ege Orman Vakfı, bu çalışmasıyla İzmir'in içme suyu kalitesini artırırken aynı zamanda erozyonu da önlemiş oldu. Vakfın Aydın Otoyolu'na 1998'de diktiği fıstık çamları kozalak vermeye başlarken, görsel bir şölen de sunuyor. Çeşme'ye İzmir Valiliği yapılan işbirliği sonucu 2 bin 750 dekar alanda 382 bin fidan diken Vakıf, Şirince'de 10 Temmuz 2008'de yanan 700 dekarlık orman alanında 100 bin fidanı toprakla buluşturdu. Vakıf ayrıca, Seferihisar Doğanbey'de 450 bin fidan dikti. Ege Orman Vakfı Başkanı Cem Bakioğlu, 2002 yılında İzmir-Menderes Oğlananası beldesi hudutları içinde 900 dekarlık alanda 30 bin adet Gemlik ve Ayvalık çeşidi zeytin fidanı diktiklerini hatırlattı, "2007'den itibaren burada hasata başladık. 2009'dan itibaren zeytinliğimizden elde ettiğimiz sofralık zeytinler Tansaş mağazalarında doğasever tüketicilerle buluştu. Zeytinden elde ettiğimiz gelirle de çeşitli alanlara yüzbinlerce fidan diktik. Ayrıca Oğlananası'na zeytin ağaçlarından oluşan bir orman kazandırmış olduk" dedi.

5 LİRAYA SİZ DE BİR FİDAN DİKEBİLİRSİNİZ
Ege Orman Vakfı'nın ağaçlandırma giderlerini yapılan fidan bağışlarıyla karşıladığını vurgulayan Cem Bakioğlu, "Bir fidan bağışı 5 lira. Öğrenciler için ise 4 lira. Ticari kuruluşlar vakıftan aldıkları bağış makbuzunu Bakanlar Kurulu'nun 98/11016 sayılı kararı ile işletme gideri olarak gösterebilir.

BAĞIŞA DAVET ETİ

Fidan bağışları, kutlama ve taziye dileklerinin özel kartlarla, yapay çiçek ve yapay çelenklerle yerine getirilmesi sırasında da yapılabiliyor. Kutlama ve taziye törenlerinden sonra Ege Orman Vakfı'na yapılan bağışlar oranında ilgili kişiler adına fidan dikiliyor" diye konuştu. Ayrıca sosyal sorumluluk projeleri kapsamında okullar, gönüllü kuruluşlar, ticari ve sanayi kuruluşları Ege Orman Vakfı'na kendi adlarına binlerce fidan bağışlayarak anı koruları ve anı ormanları tesis ettirdiğini belirten Bakioğlu, herkesi fidan bağışına davet etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeşil doğanın dostu erezyonun düşmanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN