Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmirli'yi haciz korkusu sardı

Giriş Tarihi: 11.8.2013

İzmirliler, eve icra tebligatı getiren postacıya kapıyı açmayınca, evrak muhtarlığa bırakılıyor. Lale Mahallesi Muhtarı Benligül, "Elimde 3 bin adet tebligat var, saklayacağım yer kalmadı. Yasa bir an önce değişmeli" dedi

İzmir'de vatandaşlar evlerine icra tebligatları getiren postacılara korkudan kapılarını açmıyor. Postacılar da tebligatları mahalle muhtarlarına teslim ediyor. İcra tebligatlarını teslim alınca haciz işlemi başlatılacağı korkusunu yaşayan vatandaşlar, muhtarlıklardan da kendilerine gelen zarfları teslim almayınca bu da yığılmalara neden oldu. Lale Mahallesi Muhtarı Sumru Benligül, tebligatları koyacak yer bulamadığını belirttti, "Vatandaş tebligatları teslim alınca haciz işlemi başlatılacağını düşünüyor. Bu nedenle tebligatları almaya gelmiyor. Elimde yaklaşık 3 bin tebligat birikti" diye konuştu.

AYDA, 250 TEBLİGAT

Tebligatlar konusunda kendisi gibi diğer muhtarların da aynı sorunları yaşadığını aktaran Gürçeşme Lale Mahallesi Muhtarı Sumru Benligül, postacının haftada iki gün muhtarlığa geldiğini ve her gelişinde ortalama 30 tebligat bıraktığını söyledi. 7201 sayılı Tebligat Kanunu gereği muhtarlar olarak postacının mahkemeden, noterden, belediyeden getirdiği evrakın sahibini adreste bulamaması durumunda muhtarlığa bıraktığını belirten Benligül, "Postacının görevi evrakı muhtara bıraktığı zaman bitiyor. Ama muhtarın derdi bundan sonra başlıyor. Bana her ay ortalama 250 tebligat geliyor. Bazı kalabalık mahallelerde bu sayı 300-400'ü buluyor. Vatandaşlar özellikle icra dairelerinden gelen tebligatları evlerine haciz gelir korkusuyla almaya gelmiyor. Böyle olunca biz tebligatları almayanları bulmaya çalışıyoruz. Zaman, zaman tebligat sahibiyle tartışıyoruz. Tebligat evrakının muhtarlığa bırakılmasıyla tebligat yapılmış sayılması muhtarları ağır bir yükün altına itiyor. Tebligat yasasının bir an önce değişmesi lazım" diye konuştu.

"KENDİLERİ ALMALILAR"
Son aylarda icra tebligatlarında artış yaşandığını ifade eden muhtar Benligül, "Vatandaşlar teslim almayınca son birkaç ay içerisinde yaklaşık 3 bin tebligat birikti. Tebligatların çoğu icra dairelerinden geliyor. Bazıları mahkeme, bazıları da trafik cezası tebligatları oluyor. Bazı vatandaşlarla da zaman zaman sorunlar yaşıyorum. 'Bana neden haber vermedin?' diye tepki gösterenler de oluyor. Binlerce tebligatın sahibini tek tek arayıp bulmamız imkansız. Adreslerinde bulunamayan vatandaşlara postacılar not bırakıyor. Vatandaşlar tebligatlarını gidip muhtarlıktan kendileri gelip almalılar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmirli'yi haciz korkusu sardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN