Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni çarşı şart oldu

İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir'in çarşı ve iş merkezlerinin çok önemli sorunları olduğunu belirterek, "Bu sorunların çözümü için çalışırken, kentimize yeni çarşılar kazandırmalıyız"dedi

Giriş Tarihi: 11.8.2013
İzmir Ticaret Odası İş Merkezleri ve Çarşılar Komisyonu ilk toplantısını Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş'ın başkanlığında yaptı. İzmir'in ticaret ile ekonomisinde çarşı ve iş merkezlerinin çok büyük önemi olduğunu belirten Demirtaş, "Bu merkezler sayesinde İzmir Ege'de toptan ticaretin merkezi oldu." dedi. Oda üyelerinin de yoğun olarak faaliyet gösterdiği çarşılardaki sorunları çözmeye büyük önem verdiklerini belirten Demirtaş, geçmiş dönemlerde de Kemeraltı, Ayakkabıcılar Sitesi, MTK, Yenişehir Çarşısı, Nakliyeciler Sitesi gibi çarşı ve iş merkezleri için önemli ve yoğun çalışmalar yaptıklarını söyledi. Bu dönemde de aynı yönde çalışacaklarını ve bu amaçla İş Merkezleri ve Çarşılar Komisyonu'nu oluşturduklarını belirten Demirtaş, komisyonda Matbaacılar, Yenişehir Ticaret Merkezi, Kemeraltı, MTK, Mimar Kemalettin, Mobilyacılar ve Keresteciler Sitesi, Çankaya, Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesi, Fincancılar Çarşısı, Sarnıç ve AVM'leri temsilen Oda üyelerin yer aldığını söyledi.

YER ARAYIŞI SÜRÜYOR

Yenişehir, Kemeraltı gibi bazı çarşıların kentin tam merkezinde yer aldığını ve bu nedenle de özellikle mekânsal sorunlar yaşadıklarını belirten Demirtaş, "Bu eski çarşılarımızın sorun ve çözüm önerilerini belirlemeliyiz. Hem de yeni çarşılar nasıl olmalı, nerede olmalı konusu üzerinde çalışmalıyız. Komisyonumuz ile birlikte yeni dönemde çalışmalarımız bu yönde olacak" dedi. Demirtaş, şöyle konuştu: "Örneğin yıllar önce Yenişehir Ticaret Merkezi'ni kurduk. Yıllar önce Yenişehir Ticaret Merkezini kurduk. Bugün Ege Bölgesi'nin kalbi niteliğinde. O dönemde dükkân ve depo büyüklükleri ihtiyaca cevap verebiliyordu, artık cevap vermiyor. Bugün gıda, inşaat, matbaa ve plastik sektöründe faaliyet gösteren üyelerimiz, daha modern ve ihtiyaca cevap veren yeni çarşı kurulması için talepte bulunuyor. Fakat İzmir'de yeni çarşılar oluşturmak konusunda arsa bulmak oldukça zor. Artık kent merkezinden uzaklaşmadan üretim yapma şansı neredeyse yok. Gıda, inşaat gibi imalatçı olmayan sektörler için rezerv alanlar bulmalıyız. İTOB Organize Bölge gibi alanlara taşınılabilir. Bu konuda kentin çeşitli bölgelerinde yer arayışlarımız devam ediyor. Geçmiş dönemlerdeki gibi mevcut çarşıların mekan temelli sorunlarının çözümü ve iş hacimlerini arttırıcı çalışmalarımız da devam edecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni çarşı şart oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN