'Sağlıklı vatandaş ile engelliyi ayırmıyoruz'

Giriş Tarihi: 12.8.2013

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof Dr. Nükhet Hotar, hükümet olarak 2005 yılından itibaren "Engelli Yasası" ile toplumda engelliler ile ilgili farkındalık oluşturduklarını belirtti

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof Dr. Nükhet Hotar, AK Parti hükümeti olarak 2005 yılından itibaren "Engelli Yasası" ile toplumda gizlenen engelli vatandaşlar ile ilgili farkındalık oluşturduklarını belirterek, "Engelli ile sağlıklı vatandaşı birbirinden soyutlamıyoruz, iki grubu ayırma taraftarı değiliz" dedi. Aile içi şiddet ile ilgili olarak yalnızca kadınlar ve çocukların şiddet mağduru olmadığını söyleyen Hotar, "Şiddet gördüğü için sığınma talep eden birçok erkek var. Onlar için İzmir'de erkek koruma evi açacağız" dedi. Egeli Sabah'ın geleneksel Sabah Kahvesi'ne konuk olan Prof. Hotar, engellilere yönelik projelerden, Türkiye'deki intihar oranlarına kadar birçok konudaki soruları cevapladı.

* Engelli ve yardıma muhtaç insanlar için projeleriniz var mı?
- Aslında engelliler için çok fazla çalışıyoruz. Yaptığımız o kadar çok hizmet var ki, yaptıklarımızı anlatamıyoruz. Sosyal yardımlar için pilot il seçtik, orada bazı projeleri uyguluyoruz. İnsanlar yardımları belediyeler gönderiyor diye biliyor, ama gerçek farklı yardımları devlet gönderiyor.

* Pilot uygulamada sıkıntılar oldu mu?
- Sosyal yardım için pilot uygulamaya çok ciddi bütçe ayırdık. Başlarda aksaklıklar oldu. Şimdi daha iyiye doğru gidiyoruz. Yaptığımız işlerden dersler çıkartıyoruz.

* Engelli Yasası faydalı oldu mu?
- Engelliler için bugüne kadar hiçbir yasa çıkarılmadı, yasanın çıktığı 2005 yılına kadar adeta yok sayıldılar. Ülkemizde 8 milyonun üzerinde engelli vatandaşımız var. Engelli kavramı, 2005 yılından itibaren oluştu. Bu yasa ile engelli çocuğu olup eve kapatanlar çocuklarını sokağa çıkardı, evinden çıkamayan engelli vatandaşlarımız eğitim için okullara gitmeye başladı. Devlet, engelliler için çok fazla destek verdi. Bugün gelinen noktaya bakınca kaldırımlarımızda engelliler için yol göstericiler, asansörlerde sesli uyarılar gibi önemli teknolojik gelişmeler görüyoruz.

* Engelli vatandaşlar ve aileleri devletin varlığını hissetmeye başladı mı?
- Kesinlikle... Devletin varlığını hissetmeye başladıklarını düşünüyorum. Biz engellileri, sağlıklı insanlardan ayırmıyoruz. Atama bekleyen engelli birçok öğretmenimiz vardı. Atamaları gerçekleşmeye başladı. Bir süre önce Ankara'daki AK Parti Genel Merkezi'nde, engelli öğretmenlerimiz, Başbakan ile bir araya geldi ve memnuniyetlerini dile getirdi. Bunları görmek bizi memnun ediyor.

* Engellilerin mağdur olmaması için standartlar getirilecek mi?
- Bizim AK Parti olarak, Ankara'ya örnek "Engelsiz Bina" yapacağız. İçerisinde engelli vatandaşların rahatça inip çıkabildiği, rahatça oturabildiği, duyabildiği görebildiği bir bina yapacağız.

* Engelsizmir Projesi kapsamında yapılan çalışmaları beğeniyor musunuz?
-
Gazi Osman Paşa Bulvarı'nda yenileme çalışmaları yapıldı. Fakat görme engelliler için "Hissedilebilir Yüzey Kaplaması" unutuldu. Bunlar duyarlılık göstergesidir. Bu tarz işlerde samimiyet çok önemli. Bizim engelliler için bir aksaklığımız olsa, bize hoşgörü ile yaklaşırlar. Bizim için kötü düşüneceklerini zannetmiyorum.

* 25 yaş üzerine engellilerin çalışmalarıyla ilgili sıkıntı yaratacak gelişmeler oldu. Tekrar çalışabilmeleri için girişimler olacak mı?
-
25 yaş üstü engelli vatandaşlarımız daha önce iş okullarında çalışıyorlardı. Birçok engelli galoş yapımında görev alıyordu. Şimdi biz engellileri halk eğitim merkezlerine yönlendiriyoruz. Orada onlara, eğitimler veriliyor ve yeni meslek gruplarına yönlendiriliyor.

* Engellilerin aileleri, "Bana bir şey olursa çocuğuma ne olacak" diyor. Bu konuyla ilgili çalışmalarınız var mı?
-
Engelli aileleri için bu konu çok fazla önem arz ediyor. Engelli vatandaşlar, ailelerine bağımlı yaşam sürdükleri için ailelerde, doğal olarak bana bir şey olursa çocuğuma kim bakacak, hayatını nasıl devam ettirecek, yemeğini kim yapacak diye kaygılanıyor. Bu durum için örnek projeler. Huzurevi tarzında engelli evleri, çocuk yuvası gibi bakım evleri yapmayı planlıyoruz. Ailelerin kaygısını ortadan kaldıracağız.

* Engelli ve sağlıklı diye vatandaş ikiye ayrılıyor mu?
- Biz engelli ile sağlıklı vatandaşları ayırmıyoruz. İki grubu birbirinden soyutlamak istemiyoruz. Biz TOKİ'nin bir projesinde sadece engelli vatandaşlar için proje üretelim dedik sonra engellileri soyutlayacağımızı düşünerek vazgeçtik. Biz iki grubunda kaynaşıp iç içe yaşaması taraftarıyız. Engelli vatandaşlarımıza para karşılığı bakacak koruyucu aile uygulamasına gidilebilir.

* Aile içi şiddet çok fazla, engellenemiyor mu?
- Aile içi şiddet ülkemizde giderek artmaya başladı. Ben kadına şiddeti anlayamıyorum. Kadına ya da çocuğa şiddet gösterenlerin küçükken şiddet gördüğünü düşünüyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kadına yönelik, bizde parti olarak çocuğa yönelik şiddete karşı çalışıyoruz.

* Erkekler için koruma evi yapılacak mı?
- Aile içi şiddet görenler arasında sadece kadın ve çocuklar yok. Aile içi şiddet mağduru olarak başvuran bir çok erkek bulunuyor. Türkiye'de ilk defa erkek koruma evini İzmir'de açacağız.

* Aile içi şiddet çok fazla görünür oldu, bu sıkıntı yaratır mı?
-
Bununla ilgili iyi ve kötü olarak iki karara vardık. Kötü anlamda bakacak olursak özendirici olabilir, iyi anlamda bakacak olursak uyarıcı ve şiddetin önüne geçilmesinde fayda sağlar. Kesin olarak şiddetin bitmesi için herkesin başına polis koyamayız. Birey gerekli eğitime ve olgunluğa sahip olursa ancak şiddet biter.

* Yoksullukla mücadelede gelinen nokta nedir?
- Adil gelir gerekiyor. Her vatandaşımız gereken seviyede parayla geçinemiyor. Bunun için bazı projeler ürettik. Eskiden 3 milyon kadar günlük 3-4 dolar altında geçinen vatandaşlarımız vardı. Eskiye oranla artık böylesine yoksul vatandaşımız kalmadı.

* Vatandaşın geliri mi arttı?
- Tübitak'ın, Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın ciddi anlamda kobilere teşvikleri oldu. Böyle olunca vatandaş bir yerde çalışırken şimdi iş yeri sahibi oldu. Bu pencereden bakınca geliri düşük olan insanların azaldığını görüyoruz. Hiçbir geliri ve sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımıza ise devletimiz sosyal bir devlet olarak bakıyor ve bakacak.

* İntihar oranlarında ciddi bir artış söz konusu mu?
-
İntiharlar ciddi bir konu. İntiharlar üzerine çalışıyoruz, Müslümanlıkta intihar günah sayılmaktadır, biz halkın çoğunluğu Müslüman olan bir ülkeyiz ama intihar oranları eskiden de yüksekti şimdi de yüksek neden böyle oluyor onun araştırması yapılıyor. Parti olarak İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile çalıştay yaptık. Geçinemiyorum diye intihar etmek eskide kaldı. Ailede mi? Eğitimde mi? Yoksa televizyondaki programlardan mı kaynaklanıyor. Bunu öğrenmek için araştırma yapıyoruz. İntihar oranlarına bakıldığı zaman Güneydoğu'da intihar oranları Türkiye geneline göre azalıyor. İntihar oranlarında ise Uşak ilk sırada yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sağlıklı vatandaş ile engelliyi ayırmıyoruz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN