Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bedava özel okul

Manisa Organize Sanayi Bölgesi Anadolu Teknik ve Anadolu Meslek Lisesi, bu yıl ilk öğrencilerini alacak. Özel bir okul olmasına rağmen, hiçbir ücret almayacak

Giriş Tarihi: 13.8.2013
Türkiye'nin bir organize sanayi bölgesinin ilk özel okulu olma statüsüne kavuşan Özel Manisa Organize Sanayi Bölgesi Anadolu Teknik ve Anadolu Meslek Lisesi (MOSTEM), bu yıl ilk öğrencilerini alacak. Daha önce devlet okulu statüsünde bulunan ve 600 civarında öğrencisi bulunan MOSTEM, özel bir okul olmasına rağmen, kayıt yaptıran öğrencilerden hiçbir ücret almayacak. Sadece kayıtta değil 4 yıl boyunca öğrenciler hiçbir ücret ödemeyecekler. Son teknik donanımlarla donatılmış 19 atölyesi, 19 dersliği, 3 laboratuvarı, yemekhanesi ile hizmet veren MOSTEM'de öğrencilerin servis ve yemek masrafları bile Manisa Organize Sanayi Bölgesi (MOSB) tarafından karşılanacak. Manisa'da yaklaşık 40 bin kişiye istihdam sağlayan 7,82 milyar dolarlık dış ticaret hacmi ile dikkat çeken MOSB'un özel okulu bu yıl 200 civarında öğrenci alacak. Okul ve yaptıkları çalışmalar ile ilgili bilgi veren MOSTEM Müdürü Mehmet Yiğitkanlı, "2010 yılında MOSB tarafından yaptırılıp devlete bağışlanan okulumuz, 2012 yılında yapılan bir protokolle devletten geri alındı ve özel okul statüsüne kavuştu. Bizlerde hemen yeni öğretmen alımlarıyla birlikte eğitim öğretim sürecine başladık. Sınıflarda akıllarda tahtaya geçtik. Meslek okullarında bu bir ilk oldu. Meslek okulları için şöyle bir düşünce vardır; "Ders çalışmayan çocuklar, meslek lisesine gönderilir." Biz bu düşünceyi yıkmak istiyoruz. Çünkü MOSB'ta bulunan işletmelerin ihtiyacı olan nitelikli elemanı, sanayicilerin istediği meslek dallarında yetiştirmeyi hedefliyoruz" dedi.

ÖĞRENCİ SAYISI 24
Özel okul anlayışıyla öğrencilere eğitim ve öğrenim hizmeti verdiklerini anlatan Yiğitkanlı, "Sınıflardaki öğrenci sayımız 24. Ama biz bunun 30 olmasını arzuluyoruz. Çünkü meslek derslerine 2 öğretmen giriyor. Ayrıca artık dersler boş geçmiyor. İşletme sahiplerinden bir danışma kurulumuz var. Her ay toplanıyoruz ve okulun sanayi ile olan işbirliği masaya yatırılıyor"diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bedava özel okul
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN