Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mallar verilmezse yargıya başvururuz

Başkan Aziz Kocaoğlu, İzmir Özel İdare'nin görevlerinin seçim sonrası Büyükşehir'e devredileceğini belirtti, "Mallarını da bize devretmek zorundalar. Bu yasanın emri. Verilmezse hakkımızı yargıda ararız" dedi

Giriş Tarihi: 13.8.2013
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Mart 2014'teki yerel seçimlerle birlikte kapanacak İl Özel İdaresi'ne ait malların paylaşımı konusunda ilk kez konuştu. Valilik bünyesinde malların paylaşımına ilişkin komisyon kurulduğunu belirten Başkan Kocaoğlu; "O komisyona ne malları alacak olandan ne de verecek olandan temsilci alındı. Ne yapılıyor bilmiyorum" diye konuştu. Özel İdare'nin mal varlığının yerel kaynak olduğuna dikkat çeken Başkan Kocaoğlu; şunları söyledi: "Özel İdare'nin kapatılması ile görevlerinin yüzde 99'u, icraata dair görevlerinin tamamı Büyükşehir'e devredildiğine göre, mallarının da tamamı Büyükşehir'e devredilmek zorundadır. Bu amir hükümdür. Bu yerel sermayenin de, servetin de bize geçmesi gerekir. Açıkça söyledik. Onun dışında bir şey olursa, hakkımızı yargı yoluyla ararız." Kocaoğlu, mallar kendilerine devredildikten sonra ihtiyaçları olmayanları başka kurumlara devredebileceklerini de belirtti, "Bugüne kadar da verdik. Ama bunların tapusunun, bu malların öncelikle bize geçmesi gerekir"diye konuştu. Karşıyaka Yamanlar'da kurulması öngörülen katı atık bertaraf tesisi konusunda, kurum görüşlerinin tamamlandığını, sürecin devam ettiğini belirten Başkan Kocaoğlu; "Orada eksik olan bir şey yok. Sadece Orman Bölge Müdürlüğü'nde ağaçlandırılacak alan olarak belirlenen yerin sınırının belirlenmesi var. Şu anda başka bir yer arayışı yok. İhale için süre veremeyiz. Çalışmalar olumlu gidiyor" dedi.

"LAKA DERESİ'Nİ KARAYOLLARI'NA KAPTIRMAYIZ!"
Karayolları Bölge Müdürlüğü'nün Bornova Ağaçlı Yol'daki arazisinin satışa çıkarılıp, müdürlüğün Laka Deresi'ne taşınacağına ilişkin sorulara yanıt veren Kocaoğlu; şöyle dedi: "Laka'daki 100 dönümlük alan, Büyükşehir'in tapulu malıdır. Hazine bize geçmişte burası 'mera' diye dava açtı ve kazandı. Biz de şantiye kurmayı planladığımız alanı terk ettik. Eğer hazine araziyi mera vasfından çıkarır, Karayolları'na veya şahsa verirse, o zaman otomatik olarak benim hakkım doğar. Çünkü ben o araziyi mera diye kaybettim. Oraya hiçbir şey yapamazlar. Mera diye kaydettiğim yeri karayolları şantiyesi diye planlarlarsa, mahkemeden orayı üzerime kaydettiririm."

İZENERJİ ÇALIŞANINA KÖTÜ HABER
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, geçtiğimiz günlerde toplu sözleşme süreci ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Büyükşehir şirketlerinden İZELMAN ve İZENERJİ'de örgütlü DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası'nın toplu sözleşme sürecini yönetemediğini belirten Başkan Kocaoğlu, Yüksek Hakem Kurulu'ndan (YHK) toplu sözleşme rakamları düşük gelen İZENERJİ işçilerine de kötü haber verdi. Maaşları düşük olan işçilerin ek protokolle maaşlarının yükseltilmesi yönündeki beklentilerini değerlendiren Kocaoğlu; "O iş bitti" diye konuştu. Toplu sözleşmelerin YHK'den geldiğini hatırlatan Başkan Kocaoğlu; "Biz ne verdiğimizi biliyoruz. Süreci maalesef sendikalar yönetemedi. İZENERJİ'ye yüzde 21 oranında zam verdim. Geçen yıl yüzde 14 ile davullu zurnalı sözleşme imzaladım. Şimdi yüzde 21 ile sözleşme imzalamadılar. Nasıl oluyor bu iş! Bunun nasıl olduğunu sendikalara soracaksınız" diye konuştu.

10 BİN LİRA BORCUMUZ KALDI
Büyükşehir'in Hazineye vadesi geçmiş tek kuruş borcu kalmadığını belirten Başkan Kocaoğlu; "10 bin lira borcumuz var. Bir sürü kredi anlaşması yapıyoruz. Daha onları kullanmadık. Biz hazineye borcumuz yönünden, ödeme ahlakımız yönünden, kimsenin parasını, ne işçinin, ne kurumların, ne aldıysak, belediyenin kime ne borcu varsa tıkır tıkır gününde ödedik. Türkiye'deki bankalardan kısa vadeli borçlandık. Şimdi de, Türkiye'de kısa vadeli borçlarımı ödüyorum, hızlı ve zamanında ödüyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mallar verilmezse yargıya başvururuz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN