Doktora saldıran yandı

Giriş Tarihi: 14.8.2013

İzmir Tabip Odası'nın avukatı Abdullah Hızal, Ceza Kanunu'na eklenen bir madde ile, bundan böyle sağlık çalışanlarına saldırıda bulunanların tutuklanacağını söyledi. Hızal, sağlıkçıya kadınların daha çok şiddet uyguladığını da vurguladı

İzmir Tabip Odası avukatı Abdullah Hızal sağlık çalışanlarına yönelik şiddetle ilgili EGELİ SABAH'a özel açıklamalarda bulundu. 3059 sayılı yasaya ek madde getirildiğini hatırlatan Hızal, "Türk Ceza Kanunu değiştiriliyor. Kamu görevlisine karşı kasten yaralama suçu oluşursa o kişi artık tutuklanacak. Hastanedeki en ufak bir sorunda hasta ve yakınlarının ağzından çıkan ilk cümle 'Sizi boşuna dövmüyorlar' oluyor. Oysa bu sorun sağlık sisteminden kaynaklanabilir, hemşireden olabilir, doktordan olabilir, sıradan bir kavga olabilir. Ardından bazen doktora fiziksel saldırıda bulunuluyor. Hastanedeki en ufak olumsuzlukta insanlar sağlık çalışanlarına şiddet uygulamasa da 'Sizi boşuna dövmüyorlar' sözü, sözel bir şiddet aslında. Bir yandan da tehdit içeren bir cümle" dedi.

PSİKOLOJİK ŞİDDET

Sağlık çalışanlarının üzerinde sürekli bir baskının olduğunu vurgulayan Hızal, özellikle toplum sağlığı merkezlerinde çalışan hekimlerin bir iş ve işyeri güvencesinin olmadığını vurguladı, şöyle dedi: "Sağlık çalışanın üzerinde saatlerce nöbet ve mesai, günde 80-100 hasta var. Böyle olunca da hekimler hastalara gülümseyemiyor. Böyle bir psikolojik baskı varken, 'İşini düzgün yap, yapmazsan hasta seni şikayet eder' deniyor. Bu durumda hekimden maksimum performans bekliyoruz. Doktorluk başka memuriyetlere benzemez. Bu bir sanattır, bu bir beceridir. Hata affetmez." Sağlık Bakanlığı'nın 2012 verilerine göre Haziran-Aralık döneminde 4 bin 342 sağlık çalışanının şiddete uğradığını açıklayan Hızal, bunu yapanların yüzde 56'sının kadın olduğunu söyledi, sözlerini şöyle sürdürdü:

ASIL sorumlusu kim?
"Örneğin X devlet hastanesinde tek bir doktor var. Hasta yakınları 'Beni neden beklettin' diye doktora saldırıyor. Doktor da yasal hakkını kullanmak için yargıya başvuracak. Fiziksel şiddet gördüyse, adli rapor alıp şikayetçi olması gerekiyor. Bu iş 2 saat sürüyor. Bu sürede 2 kalp krizi vakası geldi, hekim yok. Hekim orada bulunsa, müdahale etseydi, hasta belki kurtulacak. Hekim yok diye hastalar ölüyor. Bunun sorumlusu kim? Yasal hakkını arayan hekimi mi, ona saldırıp darp eden kişi mi?"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doktora saldıran yandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN