İstanbul'da iki gün İzmir imbatı esecek

Giriş Tarihi: 15.8.2013

Geçtiğimiz yıl Nişantaşı'nda ilki düzenlenen etkinlik, bu yıl "İzmir ve kültür sanat" temasıyla, daha geniş katılımlarla tekrarlanacak

Geçtiğimiz yıl İstanbul Nişantaşı'nda düzenlenen ve büyük ilgi gören İzmir Günleri, bu yıl kültür ve sanat ağırlıklı temasıyla, İstanbul'da İzmir'in kalbini attırmaya devam edecek. 14 ve 15 Eylül günlerinde Aydan Abajoli ve Beyhan Türkkaynağı tarafından düzenlenen "İzmir Günleri" için hazırlıklar aralıksız sürüyor. 30 yıldır hizmet sektöründe yöneticilik yapan Aydan Abajoli ile İzmir ve İstanbul'da verdiği reklam ve pazarlama hizmetleri ile adından sıkça söz ettiren Beyhan Türkkaynağı ile buluştuk. Merak ettiğim her şeyi sordum...

Proje fikri nasıl meydana çıktı?
- Aydan Abajoli:
İkimiz de İzmirliyiz. Bir gün "İzmir için ne yapabiliriz?" diye düşünürken Beyhan, "Gel İstanbul'da İzmir Günleri yapalım" dedi. Beyhan'ın bu güzel fikri üzerinde günlerce çalıştık. Oluşturduğumuz taslak projeyle, vizyon sahibi başkanımız Mustafa Sarıgül'e gittik. Projeyi çok beğendi, "Aynen, hazırladığınız gibi uygulamaya koyun. Biz belediye olarak ne gerekiyorsa yapacağız" dedi. Yerinin Nişantaşı olmasını istedi. Nişantaşı dokusu, yaşayanları, binaları, havası ile İzmir/Alsancak'ı andırdığı ve Nişantaşı'nda çok İzmirli yaşadığı için de burayı benimsedik. İşte projenin çıkış noktası bu.

İzmir Günleri'nde ilham kaynağınız nedir?
- Beyhan Türkkaynağı:
İstanbul'daki İzmirliler Derneği vardı. Dernek kapanınca, İzmirliler bir araya geldiğimizde hep, "İzmir için ne yapsak?" diye konuşurduk. İzmir'in değerlerini ortaya koyacak, tam kapsamlı projeyi hazırlamak Alesta'ya kısmet oldu. Diğer taraftan, İstanbul'da diğer şehirlerin, hatta kasabaların organizasyonları yapılırken, hiçbir etkinliği olmayan İzmir gibi Türkiye'nin en önemli kenti için bir eksikliği tamamlamak istedik. Şimdi ise hedef, "İzmirliler işbirliğini, projelerini sürdüremez" algısının tersine İzmir Günleri'ni gelenekselleştirmek istiyoruz.

Bu projede kimlerden destek alıyorsunuz?
- B.T.
İzmir'i İstanbul'da tanıtmak gibi iddialı bir işin altından bir kurum ve bir lider olmadan kalkamayacağımızı biliyorduk. Konak Belediye Başkanımız Sayın Hakan Tartan, İzmir'e ve projemize sahip çıktı. Hazırlıklar dahil her aşamada destek oldu.
- A.A. Ev sahibimiz Başkan Mustafa Sarıgül de Nişantaşı gibi İstanbul'un en elit ve önemli lokasyonunu İzmir için açtı. Ayrıca projemizin ilk gününden itibaren Erol Yaraş, Menemen Belediye Başkanımız Tahir Şahin, Kemal Çolakoğlu, Temel Aycan Şen hem içeriğe hem sürece büyük katkı sağladılar.

İzmirli firmalar bu projede neden yer almalı?
- B.T.
Öncelikle iletişim çağında yaşadığımızı hatırlamamız gerekiyor. Her marka, her şehir sürdürülebilir iletişim faaliyeti yürütmek mecburiyetinde. Ayrıca İzmir Günleri hem marka ve ürün tanıtımı hem de ticari işbirlikleri için doğru bir platform oluşturdu.
- A.A. Nişantaşı Türkiye'nin merkezi. Bizim de orayı seçmemiz tesadüfi değil. İzmir Günleri'ne katılan firmaların çok değerli bir hedef kitle ile buluşma imkanı yakalama şansı var. Diğer taraftan İzmir için söylenen "İzmir birlik olamaz" iddiasına da doğru bir cevabı birlikte vermemiz gerekiyor.

Bu yıl da sanat dünyasından birçok isim yine yer alacak mı?
- B.T.
Sanat danışmanımız yine Ali Kocatepe; ilk yılımızda birbirinden ünlü 15 İzmirli sanatçıyı aynı sahnede buluşturduk sayesinde. Bu sene temamız İzmir ve kültür-sanat. İçerik de ona göre oluşturuluyor. Örneğin Tan Sağtürk'ün özel dans gösterileri, Menemenli ustaların testi şovları, İzmirli ressamların sergileri yer alacak. Web sitemiz www.izmirgunleri. org adresinde, şimdilik geçen yılın fotoğraları yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'da iki gün İzmir imbatı esecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN