Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşçilerin dostuydu düşman ilan edildi

Giriş Tarihi: 16.8.2013

Bir dönem işçi dostu diye övülen Başkan Kocaoğlu aleyhine üzerinde, "Aziz Kocaoğlu Belediyede Başkan, grevde işçiye düşman" yazılı pankartlar asıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası arasında 10 bin işçiyi kapsayan toplu sözleşme sürecinin yüksek hakem kurulunda sonuçlanması sendikalı işçilerle Büyükşehir Belediyesi arasında soğuk rüzgarlar esmesine neden oldu. 2009 yerel seçimleri öncesi Tarım Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı bünyesinde görev yapan 2 bin'e yakın taşeron işçiyi belediye şirketi İZENERJİ'ye kaydıran ve ardından sendikalar tarafından belediyede taşeronlaşmayı bitirdiği için işçi dostu ilan edilen Kocaoğlu şimdi işçi düşmanı ilan edildi. Önceki gece kimliği belirsiz kişi ya da kişiler Kocaoğlu'nu bu sefer işçi düşmanı ilan etti. Kentin çeşitli yerlerine üzerinde "Belediye Grevine 12 Eylül Barikatı. Aziz Kocaoğlu Belediyede Başkan, Grevde İşçiye Düşman. Kahrolsun Patronlar. SDP Dev-İşçi" yazan afişler asıldı. Afişlerin altında "SDP" yazması dikkat çekti. Sabahın ilk ışıkları ile birlikte durumun fark edilmesi üzerine belediye ekipleri asılan afişleri tek tek topladı. Afişleri kimin hazırlayıp astırdığı ise henüz öğrenilemedi.

10 BİN İŞÇİYİ KAPSIYOR
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile işçi sendiklarının arasının açılmasına neden olan süreç belediye şirketleri İZELMAN ve İZENERJİ'de çalışan 10 bine yakın işçinin toplu iş sözleşmesi görüşmeleri ile başladı. Sendika ile belediye yönetimi aylar süren görüşmelerde sonuç alamayınca büyükşehir belediyesi toplu sözleşmeyi yüksek hakem kuruluna gönderdi. Sendika'da bunun üzerine 26 Temmuz'da greve gideceğini açıkladı. Greve bir gün kala önce 6 bin 500 işçiyi kapsayan İZELMAN'ın toplu sözleşmesi Yüksek Hakem Kurulu'ndan geldi. Yüksek hakem İZELMAN'da çalışan 6 bin 500'e yakın işçiye yüzde 8, 10 ve 12 oranlarında zam öngördü. Yüksek Hakem Kurulu 27 Temmuz'da da İZENERJİ'nin toplu sözleşmesini sonuçlandırdı. İZENERJİ'de çalışan 3 bin 500'e yakın işçiye yüzde 12 civarında zam yapıldı. O süreçte yaşananlar daha önce işçi dostu olarak gösterilen ve 2009 yerel seçimleri öncesi kentin cadde ve sokaklarına üzerinde işçi dostu yazan dövizler asılan Kocaoğlu ile işçi sınıfının arasının açılmasına neden oldu. Dün gece geç saatlerde kimliği belirsiz kişi ya da kişiler kent merkezine ve ara sokaklara üzerinde, "Belediye Grevine 12 Eylül Barikatı. Aziz Kocaoğlu Belediyede Başkan, Grevde İşçiye Düşman. Kahrolsun Patronlar. SDP Devİşçi" yazan afişler asıldı. Afişler toplatıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşçilerin dostuydu düşman ilan edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN