Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teleferiğin önü açıldı

Giriş Tarihi: 18.8.2013

Altı yıl kapalı kaldıktan sonra Nisan ayında temeli atılan Balçova Teleferik Tesisleri'nin inşaatının başlaması için Orman Genel Müdürlüğü'nden beklenen onay nihayet geldi

Yaklaşık 6 yıla yakın bir süre kapalı kaldıktan sonra geçtiğimiz Nisan ayı başında Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da katıldığı törenle temeli atılan Balçova Teleferik Tesisleri'nin yıkım ve yapım sürecinde yaşananlar İzmirliler'i sıktı. Mülkiyeti Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait olan tesisi, Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi'nin hazırladığı rapor çerçevesinde can ve mal güvenliği olmadığı gerekçesiyle 2007 yılında kapatmıştı. Kamu İhale Kurumu'na (KİK) yapılan itirazlar ve bunun sonucu yaşanan mahkeme süreçleri nedeniyle aylarca inşaatına başlanamayan tesis için son onay da geldi. Büyükşehir Belediyesi'nin geçtiğimiz Haziran ayında yaptığı proje onayı geçtiğimiz günlerde Orman Genel Müdürlüğü'nden gelmesi, İzmirliler'i sevindirdi. Yılan hikayesine dönen teleferik projesi için vatandaşlar, "Umarız bu süreçten sonra başka bir engel çıkmaz" dedi. Müdürlüğün yeni yapılması öngörülen teleferik projesini onaylamasının ardından, Büyükşehir vakit geçirmeden Balçova Belediyesi'ne yapı ruhsatı için başvuruda bulundu. Ruhsat işlemleri tamamlanır tamamlanmaz inşaatın kaldığı yerden yeniden başlayacağı öğrenildi.

NE YAPILDI?

Geçen Nisan ayında Başkan Kocaoğlu'nun da katıldığı törenle temeli atılan teseslerin proje kapsamında önce döner gazinonun yıkımı gerçekleşti. Bunu alt ve üst istasyonların yıkımı izledi. Yine proje kapsamında alt istasyonla üst istasyon arasında yer alan ve yolcu kabinlerini taşıyan halatların geçtiği 8 adet direğin sökümü gerçekleşti. Alt ve üst istasyonlar arasında yeni kurulacak olan 8 adet direğin imalatı için siparişler verildi. Zemin etütleri yapıldı ve buna göre mimari projeler hazırlandı. Alt istasyondaki çelik şase imalatları ile volan imalatlarına başlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teleferiğin önü açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN