Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayalleri yıkıldı

İzmir'de bir devlet hastanesinde doğum yaparken rahmi yırtılan (uterus rüptürü) Demet Coşkun'un, o günden sonra hayatı karardı. Genç kadın hareket edemiyor, yürüyemiyor ve çok sevdiği bebeğini emziremiyor

Giriş Tarihi: 20.8.2013
İzmir'de bir devlet hastanesinde doğum sırasında rahmi yırtılan Demet Coşkun'un yaşamı ameliyatın ardından eziyet haline geldi. Güvenlik görevlisi Demet Coşkun (23) ile temizlik elemanı Yahya Coşkun (29) 1 Ağustos 2010'da hayatlarını birleştirdi. Genç kadın geçen yıl hamile olduğunu öğrenince müjdeli haberi kocasıyla paylaştı. Büyük bir mutluluk yaşayan Coşkun ailesi bebeklerine kavuşacakları günü iple çekmeye başladı. Demet Coşkun, düzenli olarak İzmir'deki bir devlet hastanesine kontrole gitti. Doktoru genç anne adayının çatısı dar olduğu için normal doğum yapamayacağını, sezaryen olması gerektiğini belirtti. Coşkun 8 Aralık 2011'de doğum için hastaneye yattı. Coşkun'un 9 Aralık'taki doğumuna devamlı kontrole gittiği doktoru o gün nöbetçi olmadığı için başka bir doktor girdi. Coşkun doktora 'Çatım dar olduğu için doktorum bana sezaryen olacağımı söyledi' demesine rağmen iddialara göre normal doğuma alındı.

BİR SAAT UĞRAŞTI

Genç annenin çatısı dar olduğu için bebek uzun süre çıkmadı. Bunun üzerine genç kadının iddiasına göre, doğuma giren nöbetçi doktor üzerine çıkarak kollarıyla karnına bastırmaya başladı. Karnına bastırarak bebeği çıkarmayı başaran doktor daha sonra doğumhaneden çıktı. Bebeğini sağlıklı bir şekilde görmenin mutluluğunu yaşayan Coşkun'un rahminden bir süre sonra bir parça geldi. Hemşirenin uyarısıyla nöbetçi doktor tekrar doğumhaneye geri geldi. Zorlanmadan dolayı rahmi yırtılan genç kadın Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. 7 saat süren ameliyatın ardından Coşkun'un rahmi yerine dikildi. Genç kadın hastanede 26 gün tedavi gördü. 31 Aralık 2012'de taburcu edilen Coşkun, dramı bundan sonra başladı. İddiaya göre evine dönen Coşkun'un geçen yıl Mayıs ayından itibaren ellerinde, kollarında ve ayaklarında uyuşmalar başladı. Vücuttaki sinirlerin işlevlerini kaybetmesine neden olan 'polinöropati' hastalığına yakalanan genç kadın yürüyemez ve hareket edemez hale geldi.

HAYALİ GERÇEKLEŞMEDİ
Doğuma giren doktoru ve hastane yönetimini İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na, Buca Kaymakamlığı'na ve İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'ne şikayet eden aile, gelen cevapla da yıkıldı. Yürüyemediği için babasının kucağında tuvalete gidebilen Coşkun yaşadıklarını gözyaşlarıyla anlatırken, "Hayalim olan çocuğumu emziremedim, kucağıma alamadım" dedi.

"RAHİM YIRTILMASI YOK"
Hastane yetkilileri ise, "Konu hukuken araştırıldı. Bilirkişi inceledi ve doktorların herhangi bir kusuru bulunmadı. Rahim yırtılması diye bir şey yok. Hastanın doğumdan sonra kanaması oldu. Hastanın rahmi de alınabilirdi. Mayıs ayında ortaya çıkan hastalığın doğumla bir ilgisi yok. Ortada bir hekim ihmali yok" dediler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayalleri yıkıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN