Twitter'da buluştu

Giriş Tarihi: 22.8.2013

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, kent yönetimine ve siyasete ilişkin merak edilen sorulara, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden açık yüreklilikle yanıt verdi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter'da İzmirlilerin kent yönetimiyle ilgili sorularını yanıtladı. Saat 12.00'de "İlk twitter buluşmamızda siz değerli hemşehrilerimi sevgiyle selamlıyorum" mesajıyla buluşmayı başlatan Başkan Kocaoğlu, hemen ardından İzmirliler'e bir çağrıda bulundu. Büyükşehir Belediyesi'nin 10 yıllık stratejik plan çalışmasına ilişkin katılımcı bir süreç başlattıklarını kaydeden Başkan Kocaoğlu, "Sevgili İzmirliler, katılımcı demokrasi için yeni ve önemli bir adım atıyoruz. İzmir'de görmek istediğiniz hizmet ve projeleri internet sayfamız ve sosyal medyadaki adreslerimiz aracılığıyla bize iletin" diye yazdı.

GELİN, BİRLİKTE ÇÖZELİM
İzmirlilerin yoğun ilgi gösterdiği ve 1 saat süren buluşmada bin 237 tweet atıldı. Başkan Aziz Kocaoğlu, kategorilere ayırdığı sorulara yine Twitter üzerinden cevap verdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, 1 saatlik sürenin bitiminde yeni bir buluşma için de söz verdi. Tarihi buluşmada Başkan Kocaoğlu'nun ulaşımdan kent tasarımına, çevre yatırımlarından adaylık sürecine kadar çeşitli konularda gelen sorulara attığı cevap tweetleri özetle şöyle: "Çevre yatırımlarında lider kentiz. İzmir'i çöp derdinden kurtaracak projemiz hazır. Yeri belirlensin, hemen düğmeye basacağız. İleri teknolojiyle enerji üreteceğimiz katı atık bertaraf tesisinde külden başka atık kalmayacak. Tesisin nerede kurulacağını bilim belirleyecek. Bilim insanlarının belirleyeceği yere herkes saygı göstermeli. Rehberimiz bilimdir. Harmandalı sakinlerini en az onlar kadar anlıyorum. Tesis yeri bulma çabamız sürüyor. Biraz daha anlayış ve sabır. Buradan tüm siyasilere çağrıda bulunuyorum: Bu çöp İzmir'in çöpü. Gelin hep birlikte bu işi çözelim."

KAMULAŞTIRMA VAR
"Heyelan bölgesinde kent dönüşümü tamamlandı. Roma Antik Tiyatrosu'nun ortaya çıkarılması için kamulaştırmalarımız sürüyor. Aynı bölgede bir de Ege Medeniyetler Müzesi kurmak istiyoruz. Müze yeri için 600 civarında konutu kamulaştırıyoruz. İkiçeşmelik'te cephe düzenlemesi için onay çıktı, ihale sürecine başlıyoruz. Örnekköy'de stat ve spor kompleksi yapmak üzere Spor Bakanlığı'na resmi müracaatımızı yineledik, izin gelirse yapacağız. Alsancak, Karşıyaka ve Göztepe statları Spor Bakanlığı'nın uhdesinde. Biz de gelişmeleri sizin gibi dikkatle izliyoruz. İZBAN hattı için Torbalı'da inşaat sürüyor. Süreç olarak yaklaşık 15 ay öngörülüyor. Bütün istasyon ve alt geçitlerin ihaleleri yapıldı, inşaatlar başladı. Selçuk ve Bergama için proje çalışmalarına başladık. Projeleri hazır olan Konak ve Karşıyaka tramvayları için onay bekliyoruz. Narlıdere ve Otogar projelerini tamamlayıp Ulaştırma Bakanlığı'na teslim ettik. 100 yeni körüklü otobüs geliyor. İtirazlar nedeniyle gecikme vardı, aşıldı. İlk gemi de yıl sonunda burada."

CEZALAR CAYDIRMIYOR
"İşporta meselesi, zabıtanın tek başına çözeceği konu değil. Ancak tüm kurumların koordinasyonuyla sağlıklı sonuç alınabilir. İşportacılar örgütlü bir şekilde hareket ediyor. Esnafın bir kesimi, bizzat işportacılık faaliyetlerinin içinde yer alıyor. Ekonomik sıkıntılar ve işsizlik yüzünden kayıt dışı faaliyetlere yönelenlerin sayısı çok arttı. Cezalar caydırıcı değil. Diyarbakır'a giderken ben karar verdim. Kimseyi değil gönlümün sesini dinledim."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Twitter'da buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN