'Süs olsun' diye mi yapıldı!

Büyükşehir, Hatay'da kapalı pazaryeri inşa etti, açılışını da yaptı. Ancak pazaryerinin üstü örtülmediği için, tezgahlar yine sokaklara kuruluyor. Muhtar Çam, "Cenaze aracı bile evlerimize gelemiyor. Burası süs pazarı mı!'' dedi

Giriş Tarihi: 24.8.2013
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi ile protokol imzaladı, Hatay Askeri Hastane arkasında 329 araçlık Pazaryeri ve Katlı Otoparkı yaptı. Sokak aralarında kurulan Perşembe Pazarı'nın kapalı alana alınması için inşa edilen Pazaryeri, Nisan ayında düzenlenen törenle açıldı. Protokole göre Pazaryeri Konak Belediyesi, kapalı otopark Büyükşehir tarafından işletilecekti. 4.7 milyona mal olan tesisin otoparkı Nisan ayında araç kabulüne açıldı. Ancak yaklaşık 5 ay geçmesine karşın, Pazaryeri'nin üstü örtülüp hizmete sokulamadı. Sokak aralarında görmeye alıştığımız bildik manzarada hiçbir değişiklik olmadı. Özellikle pazarın kurulduğu perşembe günleri bölgede yaşanan trafik sıkışıklığı ve keşmekeş bezdirdi. Edinilen bilgiye göre Konak Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi'nin yapıp kendilerine teslim ettiği Pazaryeri'nin üstünü kapatmak için proje hazırlıklarına başladı. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili ihale yapılacağı öğrenildi.

MUHTAR DERT KÜPÜ

Katlı otoparkın açılışının 13 Nisan'da yapıldığını belirten Muratreis Mahallesi Muhtarı Zafer Çam, yaşananlara tepki gösterdi. Araç güvenliği açısından bir otoparkın yapılmasının iyi olduğunu belirten Çam, "Ancak bizim yıllardır kanayan yaramız pazaryeriydi. Belediyeye yaptırmak istediğimiz katlı pazaryeri idi. Bunu belediye başkanlarına söyledik. Fakat olmadı" diye konuştu. Proje hazırlanırken pazarcı araçlarının gözardı edildiğini de belirten Muhtar Çam, şunları söyledi: "İnşaat başlarken pazarcı kamyonları mallarını aşağı kata indirip oradan asansörle üst kata taşırlar diye düşündük ama öyle olmadı. Başkanlarımız Pazaryeri'nin üstünün kapanacağını, tek katlı olacağını belirttiler. Hatta belediye başkan yardımcıları geldi, üstünü ölçtü biçti, fakat üstü kapatılamadı. Bu yetmiyormuş gibi, şimdiki pazaryerinde bine yakın pazarcı açıyor. Oysa yeni inşa edilen Pazaryeri'nde en çok 300 tezgah açılabilir. Bunun üzerine pazarcı esnafı mağdur olmasın diye, pazar gün sayısının 3'e, 4'e çıkarılmasını, böylece sokak aralarından pazarın kaldırılmasını önerdik. O da olmadı. Konak Belediye Başkanımız Hakan Tartan, Mayıs ayında ilanlar göndererek 2 aya kadar Pazaryeri'nin üstünü kapatacağını bildirdi. Neredeyse 4 ay geçti, o da olmadı. Umarız belediye başkanlarımız verdiğimiz dilekçeleri dikkate alır ve bir an önce bu sorunumuzu çözerler."

TARTAN: İZİN VERİLSİN ÜSTÜNÜ BİZ ÖRTELİM
Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, Büyükşehir'in Pazaryeri'ni, üstünü kapatmadan teslim ettiğini belirtti, "Üst örtü Büyükşehir'in sorumluluğunda. Gerekli izinlerin alınması halinde üst örtü ile ilgili ihale sürecini başlatırız. Yaşananlardan ötürü çok üzgünüm. İmzalanan protokole göre, Pazaryeri bize Büyükşehir tarafından hazır halde teslim edilecekti. Ama bu güne kadar maalesef tamamlanmadı. Üzgünüm çok üzgünüm" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Süs olsun' diye mi yapıldı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN