Çeşme-Nijmegen festival köprüsü

Nijmegen Belediye Başkanı Yardımcısı Turgay Tankir, 30 yıl sonra Çeşme'ye geldi. Tankir, Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu'na, kültürel organizasyonlarla iki kent halkını yakınlaştırma teklifinde bulundu

Giriş Tarihi: 25.8.2013
Hollanda'nın Nijmegen kenti Belediye Başkan Yardımcısı Turgay Tankir, Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu'nu ziyaret etti. Çeşme'ye en son 30 yıl önce gelmiş olduğunu söyleyen Tankir, bu süre zarfında ilçeye tekrar gelebilmenin hayalini kurduğunu ve ancak iş ziyareti sonucunda bu hayali gerçekleştirme imkanı bulduğunu söyledi. Ziyaretinin hem turistik hem de iş maksatlı olduğu bilgisini veren Tankir, "Uluslararası güzellik yarışması gibi kuvvetli ve adından söz ettiren organizasyonlarla tanınan Çeşme Belediyesi'ne ortak organizasyon teklifinde bulunduk" dedi. Çeşme'nin deniz, güneş ve kumu ile yeşil dokusu ve az katlı bina yapısına hayran olduğunu açıklayan Tankir, bu kadar gelişmiş bir turizm kentinde bunların nadir rastlanabilecek özellikler olduğunu belirtti. Avrupa'nın birçok bölgesinde de dikey yerine, Çeşme'de olduğu gibi az katlı bahçeli yatay yapılaşmaya dönülmeye başlandığını söyleyen Tankir, "Türkiye'de bir kentin bu uygulamayı 20 yıldır devam ettiriyor olmasının benim için büyük gurur kaynağı olmuştur. Belediyeler arasında ilan edilecek ve kağıt üzerinde kalacak bir kardeş şehir anlaşmasındansa, birlikte gerçekleştirilecek kültürel bir organizasyonun iki kent halkını da kaynaştıracağını düşünüyorum. Bu yüzden Çeşme ve Nijmegan'ın işbirliği yaparak bir kültürel organizasyon önerisinde bulunuyorum" diye konuştu.

ÖNCELİK GENÇLERİN
'Kardeş şehir' kavramı ve anlaşmalarının işlevsiz olduğunu belirten Başkan Tütüncüoğlu da öneriye sıcak baktıklarını açıkladı. Ildır, Sakız Koyunu, Edebiyat festivalleri ile Çeşme'nin her yaz ayında kültürel anlamda çok yoğun bir dönem geçirdiği bilgisini veren Tütüncüoğlu, "Dostluk köprüsünün Nijmegen'den Çeşme'deki festivaller için gelip burada festivalin oluşması için emek gösteren gençlerle başlayabileceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çeşme-Nijmegen festival köprüsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN