Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hülya DİNÇEL: Sihirli değnek olsa

Giriş Tarihi: 26.8.2013
Sihirli değnek biraz da insan üzerine değse ne güzel olurdu. Mesela insanlara telefonda konuşmayı öğretse. Olmaz mı olur valla! Metroda kitabım elimde şöyle keyifli keyifli bir yolculuk yapayım dedim.
Ama ne mümkün, ne mümkün? Solumda cep telefonu elinde karşı tarafa kocasını ve gecesini anlatıyor hanım kız. En mahrem durumlarını tüm metro dinledik. Sağımda ustabaşı çırağa tarif ediyor vidayı nasıl çevireceğini.
Karşımdaki hatun pazardan aldığı giysileri eltisine ince ince anlattı. Ayakta yanımda duran teyze bir güzel gelinini oğluna zımbaladı.
Pes dedim kalktım yerimden, uzaklaştım.
En son kız arkadaşına küfreden delikanlının küfürlerini dinlemek istemediğim için. Görgü, gelenek, görenek, aile terbiyesine ne oldu? Soruyorum sizlere uçup gitti mi bizim toplumdan?
Cep telefonu adından da anlaşılacağı cepte taşınıp, mesaj alıp vermek için kullanılır.
Muhabbet aracı değildir. Hele toplu yaşanan alanlarda yüksek sesle asla konuşulmazı bir sihirli değnekle aktarmak lazım. Ne dersiniz sevgili okurlarım? Yer değişince rahata erdim sandım. Yanılmışım. Hem de ne yanılma! Hatundere'den üç roman vatandaş bindi. Birinde darbuka diğerinde keman, bir diğeri avaz avaz bağırıyor... Şarkı falan değil resmen bağırma... Darbuka ve keman evlere şenlik. Arkadan bir mendil dolaştı, askere gidecekmiş , yardım ayağı atıldı. Bir dede karşı çıktı. Ayıp ayıp dedi, "Çalışın dilenme denir buna. Üstelik rahatsız ediyorsunuz?" Dedeciği inanın döveceklerdi. "Sana ne be adam" diye bağırdı biri. Ben dayanamadım.
Kahraman asker şvayk olarak müdahale ettim
. _Çok ayıp gençler, kaç yaşında bir bey karşınızdaki, dedim.
Hastası var, yorgunu, yaşlısı, dinlenmek isteyeni.
Bunun üzerine bir kaç delikanlı bana destek verdi, hızla uzaklaştı bizim sözde müzikle para toplayanlar. bu ikinci rastlayışım. Aliağa'da binip Menemen'de iniyorlar. Bir de "Hastayım yardım edin" diye sürekli para toplayan bir genç var. Sıkı bir takip şart!
Gel sihirli değnek gel, dokun. Öğret yaşlıya, insana saygıyı!
Veee temizlikte sıra.
İçiyor sigarayı yere izmarit. İçiyor suyu yere fırlatıyor pet şişeyi.
Eeee kim toplayacak? Belediye zaten derdinin başında. Ne yapsın belediyeler. Tabii onlarda da var sorun. Şehrin birçok yerine büyük saksılarla kum koyabilir. Parklara, duraklara, toplu alanlara. Sigaralar bu mahalde söndürülür. Çöp toplayana da kolaylık. Duraklara büyük pet toplama küreleri koymalı, bunlarda biriktirilip geri dönüşüme yollanmalı su pet şişeleri. Alternatifler üretmek şart çöp olayına imkan vermemek için. Yetişş sihirli değnekkkk....
Zor bela dönüşte otobüse bindim. Neyse bir yer buldum oturdum. Gençler kulaklarında kulaklık ya gözler kapalı, ya da camdan dışarı seyrediyor. Yaşlı, hamile, hasta ayakta.
Umurlarında değil! Düşünmek istemiyorlar bir gün yaşlı olacaklarını. Dayanamadım, zor nefes alan bir kadına yerimi verdim. Kadın "Sizde kırklı yaşlardasınız herhalde, ayakta kaldınız" dedi. Yaşım 40 gösteriyor diye sevindim. Ama durumdan rahatsızlık duymayan delikanlılar adına da üzüldüm. Bir sihirli değnek olsa da bunlara oturma, kalkma, konuşma, saygı öğretilse dedim içimden!
Toplum nereye koşuyor böyle. Yazık bu çocuklara. Evde öğrenilemeyenler okulda öğrenilse bari. Hap olmalı görgü, saygı, gelenek görenek yutturulmalı suyla. Sihirli değnekle zor iş.
Sağlıcakla kalın sevgili okurlarım.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hülya DİNÇEL: Sihirli değnek olsa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN