"Dönüşümü kışa bırakmayın"

Giriş Tarihi: 28.8.2013

Yaz aylarının bitmesiyle doğalgaza geçmek isteyenler sayısının artacağını söyleyen İzmirgaz'ın Genel Müdürü Yandımata, "Vatandaşlarımızın, kış aylarına girmeden önce dönüşüm işlemlerini yaptırmaları gerekiyor" dedi

İzmir'de doğalgazın şehir içi dağıtım işini üstlenen İzmirgaz'ın Genel Müdürü H.Burçin Yandımata, firmanın yapısı çalışmaları ve hedefleri hakkında bilgi verdi.

* Şirketiniz hakkında genel olarak bilgi verir misiniz?
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından gerçekleştirilen İzmir Doğalgaz İhalesi için 21 firma ön yeterlilik başvurusunda bulundu. 14 firma ön yeterlilik alarak 27 Ocak 2005 tarihinde yapılan ihaleye davet edildi. Söz konusu firmalardan 11 adedi ihale için teklif verdi. Tekliflerin değerlendirilmesi sonucunda KOLİN A.Ş. ihaleyi kazandı. Bu sonuçla ülkemizin önde gelen 2 büyük firması KOLİN A.Ş ve TÜRKERLER A.Ş. ortaklığından doğan İZMİRGAZ, kentte doğalgazın şehir içi dağıtım işini üstlendi. İlgili yasa gereği İzmir Büyükşehir Belediyesi yüzde 10 ortak olup Yönetim Kurulu'nda temsil edilmektedir.

* Doğalgazı tanıtmak amaçlı yaptığınız çalışmalar nelerdir?
İzmirgaz'ın pazarlama politikası tüm değişkenlere uygun olarak geliştirilen stratejilerle; yıllara göre değişen ürün anlaşılabilirliğini arttırma, üründe meydana gelen fiyat değişkenliklerinin algısını yönetme, kanaat ve topluluk önderlerini yönlendirme, tüketici-ürün ilişkisini canlı tutma, tüketicinin ürüne ulaşmasını sağlama, satın alma gücü düşük olan ancak ürüne sahip olma isteğinde olan grupların satın alma şartlarına uygun satış kanalları geliştirme ve uygulama şeklinde olmuştur.

* Hedeflerinize ulaşabilmek için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?
İzmir'de doğalgazın algısıyla ilgili çok önemli mesafeler katettik. Artık İzmir'de doğalgazın temel özellikleri biliniyor. Marka ve ürün olarak talep eden değil, talep edilen konumuna ulaştık. Hedefimiz kapısının önüne doğalgazı götürdüğümüz halde satın alma gücü yeterli olmadığı için doğalgaza sahip olmak isteyip de olamayan müşteri kitlesini kazanabilmek. Bunun içinde "Doğalgazınız bizden" kapmayası başlattık. Bu kampanya kapsamında, kampanya koşullarını yerine getiren herkese almış olduğu tesisat dönüşümü kredisi oranında 80 metre küpten başlamak üzere çeşitli miktarlarda bedava doğalgaz veriyoruz.

* Potansiyel abone sayınız nedir?
436 bin konut eşdeğeri (BBS) aboneye ulaştık, hedefimiz 1 milyon aboneye ulaşmak. 2005 Aralık ayında ilk kazmanın vurulduğu tarihten Ağustos 2013'e kadar yapılan altyapı çalışmaları ile toplam; 311 bin metre çelik hat, 2 milyon 100 bin metre polietilen ana hat, 910 bin metre servis hattı döşenmiştir. Ayrıca, 96 bin adet servis kutusu imalatı tamamlanarak, 20 adet RM-A istasyonu işletmeye alındı. 13 Temmuz 2006 tarihinde yapılan törenle İzmir'de konutlarda kullanılmaya başlanan doğalgaz; Karşıyaka, Konak, Bornova, Bayraklı, Buca, Karabağlar, Gaziemir, Çiğli, Narlıdere, Balçova, Aliağa, Torbalı, Kemalpaşa, Menemen, Tire, Menderes olmak üzere 16 ilçede kullanıma sunduk.

* Bu yılki yatırımlardan bahseder misiz?
2013 yılı için yatırımlarımızı proje ve dağınık hat olmak üzere 2 şekilde planladık. Proje kapsamında altyapının olmadığı yeni bölgelerde çalışma yapılırken, dağınık hat yatırım çalışmaları kapsamında ise doğalgaz olan bölgelerde şebeke genişletmesi yapıyoruz. Bu kapsamda 2013 yılı içerisinde 11 bin 400 adet doğalgaz servis kutusunun imalatı gerçekleştirilerek gaz arzı sağlanmıştır.

* Yazın bitmesiyle yoğunluğunuz artacaktır. Buradan doğalgaza geçmek isteyenlere bir mesajınız olacak mı?
Doğalgaza geçmek isteyen vatandaşlarımızı özellikle iki konuda uyarmak istiyorum. Birincisi, her sene olduğu gibi bu yıl da yılın son çeyreğinde büyük bir yoğunlukla karşı karşıya kalacağız. Dolayısıyla doğalgaza geçiş işlemlerinin kışa aylarına bırakılması birçok sıkıntıyı da beraberinde getirecek. Özellikle iç tesisat dönüşümü konusunda ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalınabiliyor. Vatandaşlarımızı kış aylarına girmeden biran önce doğalgaz dönüşüm işlemlerini yaptırmalarını öneriyorum. İkinci uyarım ise, dönüşüm firmaları konusunda olacak. Yetkisiz firmala ra dönüşüm işlemi yaptıranlar ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalabilirler. Dönüşüm yaptırılacak firmalara mutlaka yetki belgeleri sorulmalı, vatandaşlarımız yetkili firma listesine www. izmirgaz.com.tr adresinden ulaşabilirler.

* Kentsel dönüşüm sizi nasıl etkileyecek?
Binalar için en uygun enerji çözümü doğalgazdır. Doğalgaz temizliği, sağladığı konfor ve ekonomik olma özelliği ile ön plana çıkan bir enerji türüdür. İzmir'e baktığımızda görüyoruz ki yeni binalar doğalgaza uyumlu yapılıyor. Şirket olarak ön proje onay sistemi ile inşaat aşamasındaki binaların doğalgaza uyumlu yapılmasına olanak sağlıyoruz. Isınmanın dışında 12 ay kullanılan sıcak su ve mutfak ihtiyacının doğalgazla karşılanması aile bütçelerine önemli bir ekonomik kazanç sağlayacağı gibi dairelerin satışında da önemli bir pazarlama enstrümanı olacaktır.

'KESİNTİ YAŞANMAZ'
Doğalgaz boru hatları ile taşındığı için stok yapma, önceden sipariş verme ihtiyacı gerektirmez. Her an gerekli miktarda elinizin altında ve kullanıma hazırdır. Depolama gerektirmediğinden binalarda yer kazancı sağlanmış olur. Bu güne kadar hiçbir şehir şebekesinde doğalgaz kesintisi olmamıştır.

'KULLANIMI GÜVENLİDİR'
Doğalgaz kolayca yanar, istediğiniz zaman kolayca kapanır. Doğalgazlı cihazlar düşük basınçlarla çalıştıkları için tüpler gibi patlama ve basınçlı parça tesiri yoktur. Tabii halde kokusuz olan doğalgaza, çürük sarımsak kokusu veren bir koku maddesi şehir besleme istasyonlarında enjekte edilir. Böylece gaz sızıntısı kolaylıkla fark edilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Dönüşümü kışa bırakmayın"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN