Karşıyaka'da Balkan festivali "Tamgaz"

Giriş Tarihi: 29.8.2013 12:10

"Balkan sohbetleri"ne CHP Genel Sekreteri Tamaylıgil konuk oldu.

Karşıyaka Belediyesi Balkan Festivali kapsamında gerçekleştirilen 'Balkan Sohbetleri' konulu söyleşide Balkan Kültürü, bu kültürün 4 önemli ismi tarafından anlatıldı. Ahmet Piriştina Kültür Merkezi'ndeki söyleşinin onur konuğu ise, kendisi de Balkan göçmeni bir ailenin kızı olan CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil oldu.

Ahmet Priştina Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen söyleşinin açılış konuşmasını yapan CHP Genel Sekreteri Tamaylıgil, 'Barış içinde demokrasinin getirdiği hakların kullanılması geleneğine sahibiz. İlkesinde yürüyeceğim ışık Atatürk ışığıdır' dedi.
Etkinliğe ev sahipliği yapan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ise, 'Suyun öbür tarafında olan kardeşlerimizle aynı duygular içinde olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Karşıyaka'nın dörtte biri Balkan göçmenidir. Bu etkinliklerin huzur dolu ve güzel anıların yaşanmasına katkı sağlamasını diliyorum' diyerek, duygularını paylaştı.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu, Karşıyaka Belediyesi eski Başkanı A. Kemal Baysak Moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşiye konuşmacı olarak Balkanlar üzerine araştırmalar yapıp kitaplar yazan eski milletvekillerinden Kemal Anadol, Kemal Vatan ve eğitimci-yazar Yücel İzmirli katıldı.

Göçmenliğin insan hayatındaki en acı anları olduğunu belirten Baysak, 'İnsanlar yaşadıkları sıkıntıları unutamıyor. Bugün bu sıkıntıların devam etmemesi için Balkanları unutmamalıyız' dedi. Makedonya ve Selanik'ten Karşıyaka'ya göç eden iki ayrı ailenin hayatını anlatan ayrı kitaplar yazan Yücel İzmirli de konuşmasında, 'Ülkemiz nüfusunun yarısı Balkan, Kafkas ve Kırım'dan göç edenlerden oluşmaktadır. Osmanlı döneminde o bölgeleri fethetmek için gidenler daha sonra geriye dönmüşlerdir' vurgusunu yaptı.

Parlamentoda olduğu dönemde Balkanlarda yaşadıkları anıları anlatan Kemal Anadol, 'Bulgaristan'daki Türkleri asimile edilmek için çok acılar yaşatıldı. Ancak hiçbir zaman silaha sarılmadılar. Katıldığım resmi toplantılarda Türk belediye başkanları sadece Bulgarca konuşur, Bulgar bayrağının yer aldığı rozeti taşıyordu. Sorduğumda (Bizler önce Bulgaristan vatandaşıyız. Bu ülkenin birliğini taşıyoruz. Özel toplantılarımızda, evimizde Türkçe konuşuyoruz, ancak resmi yerlerde Bulgarca olması gerekir) diye cevap verdiler. Bu bakış açısı günümüzde ülkemiz için de önemli' diye konuştu.

Kemal Vatan da konuşmasında Atatürk'ün göçmenler için 'Muhacirler kaybedilmiş toprakların aziz hatırasıdır' sözünü hatırlatarak, 'Balkan kelimesi Bulgaristan'da sık ormanlık alan demektir. Günümüze uyarlarsak, Balkanlar iç içe geçmiş sorunlarla boğuşan milletlerden oluşan topraklar olarak yorumlayabiliriz' dedi.
Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak toplantı sonrası, CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil ile birlikte, konuşmacılara katkılarından dolayı çiçek ve plaket verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karşıyaka'da Balkan festivali "Tamgaz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN