Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Tek sayaç" kalkıyor

İZSU, 1997 yılında genel kurul kararı ile kabul edilen, 5 kat ve üzeri yüksek yapılarda tek sayaç öngören uygulamaya başladıktan 2 yıl aradan sonra kaldırma kararı aldı. Kararın Eylül ayında İZSU Genel Kurulu'ndan çıkması bekleniyor

Giriş Tarihi: 29.8.2013
İZSU Genel Müdürlüğü 1997 yılında genel kurul kararı ile kabul edilen, 5 kat ve üzeri yüksek yapılarda tek sayaç öngören uygulamayı 2 yıl aradan sonra uygulamadan kaldırma kararı aldı. Ocak 2011 tarihinden itibaren başlayan uygulama kapsamında bu güne kadar 5 bin 500 yüksek yapıya tek su sayacı bağlandı. Apartman yöneticileri ile apartman sakinlerini karşı karşıya getiren olay zaman zaman sözlü tartışmalara ardından da kavgalara neden oldu. Uygulamaya son verilip eskiden olduğu gibi bireysel su sayacı uygulamasına geçilmesini talep eden vatandaşların şikayetleri ses getirdi.

14 YIL ARADAN SONRA

Başkan Kocaoğlu'nun talimatı ile yaklaşık 50 bin aboneyi ilgilendiren düzenleme için düğmeye basıldı. Tekrar tek sayaç uygulamasına dönülmesini öngören uygulama bir terslik olmazsa Eylül ayında gerçekleşecek olan İZSU Genel Kurulu'na yetiştirilecek. İZSU Genel Kurulu'nda kararın onaylanması halinde apartman yönetimleri münferit saat uygulamasına geçmek için yönetim kurulu olarak karar alacak. Ardından da İZSU 'ya tek tek başvurular yapılacak. Böylece özellikle apartman yöneticileri derin bir nefes alacak.

50 BİN DAİRE ETKİLENDİ
İZSU Genel Müdürlüğü, 1997 yılında genel kurulunda aldığı kararla 5 kat ve üzeri binalarda hidroforlu sistemleri tek sayaç olarak tanımlayan sayaç yeri düzenleme esasları kitapçığını kabul etti. Genel kurulda kabul edilen bu kitapçığa göre 5 kat ve üzeri yüksek yapıların apartman girişlerine tek sayaç takılması zorunluluğu getirildi. Amaç şebekedeki kayıp kaçak oranlarını aşağılara çekmekti. Fakat aradan geçen 14 yıl içinde bu uygulama bir türlü hayata geçirilmedi. İZSU Genel Müdürlüğü, 2010 yılında teknik birimde çalışanların hazırladığı rapor üzerine 14 yıl aradan sonra tek sayaç uygulamasına geçme kararı aldı. Genel Müdürlüğün talimatı ile 5 kat ve üzeri yeni yapılan binalarda abonelik için başvuruda bulunan apartman sakinlerine bireysel sayaç yerine tek sayaç uygulamasına geçildiği belirtildi. Uygulama 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren başladı. Uygulamanın ardından yaklaşık 5 bin 500 çok katkı yapıya tek sayaç bağlandı. Uygulamadan bugüne kadar 50 bin apartman dairesi etkilendi. Apartmana giren su tek sayaçtan geçtikten sonra ara sayaçlar aracılığı ile daire başına düşen tüketim miktarlarının tespit edilmesi öngörüldü. İşte ne olduysa bundan sonra oldu. Apartman girişindeki sayacın gösterdiği aylık tüketim miktarı ile her daireye bağlı ara sayaçların toplamları sayaçların zaman içinde hassasiyetlerini yitirmesi sonucu birbirini tutmadı. Apartman yöneticileri aradaki su tüketim miktarını daire başına bölüştürmek zorunda kaldı. Bu da apartmanlarda yönetici ile apartman sakinleri arasında büyük tartışmalar yaşanmasına hatta kavgaların çıkmasına neden oldu. İZSU, su bedellerini tahsil ederken apartmandaki ana sayaç tüketimini baz aldı.

KOCAOĞLU TALİMAT VERDİ

Bir süre önce Büyükşehir Belediye Meclisi'nde de gündeme gelen konu Başkan Kocaoğlu'nun dikkatinden kaçmadı. Kocaoğlu, eski uygulamaya geçilmesi, vatandaşın mağduriyetinin önlenmesi için talimat verdi. Kocaoğlu'nun talimatı ile çalışmalar son aşamaya geldi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Tek sayaç" kalkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN