İzmir'e depreme dayanıklı evler

İzmir'de yüksek inşaat kalitesiyle, büyük yeşil alanla çevrili Elitpark Evleri olası bir depremde sevdiklerinizle beraber can ve mal güvenliğinizi sağlıyor

Giriş Tarihi: 30.8.2013
Son dönemde deprem uzmanları İzmir'de şiddeti 7.2 ve üzerinde olabilecek bir deprem beklentisi içerisine girdiler. Bunun temel nedeni ise yapılan araştırmalar ve istatiski çalışmalarda son 300 yıldan bu yana İzmir merkezli bir büyük depremin yaşanmamış olması. Zemin sıvılaşması, depremlerde en sağlam binaların bile korkulu rüyası. Bornova ve Bayraklı ilçelerinin paylaştığı eski Bornova Ovası ise büyük oranda derelerin taşıdığı alüvyon dolgu toprak yapısına sahip. Bu dolgu toprak yapısı genellikle 8-10 metre derinliğe kadar inmektedir. Ayrıca yüzey suları çok fazla miktarda ve yüzeye çok yakındır. Zemin sıvılaşmasının olası etkilerini kazık temel sistemi minimize edebilmektedir. Böyle bir arazi yapısında güçlü bir deprem olması durumunda binalar yeterince sağlam olsa bile en azından risk arzediyor. Bu durumda ancak kazık temele sahip binalar depremden hasar almadan ya da en az hasarla çıkabiliyorlar.

YIL SONUNDA HAZIR

22 yıllık tecrübesiyle Teknoen Yapı tarafından Mansuroğlu'nda inşaatına devam edilen Elitpark Evleri deprem güvenliği açısından kazık temele sahip olan çok az sayıdaki binalardan birisi. Teknoen Mühendislik alt yapı inşaatları konusundaki geniş tecrübesinden yola çıkarak kazık temel yapılanmasını seçmiş. Binanın altında radye temele bağlı ve kolonları destekleyen toplam uzunluğu 5.316 metreye ulaşan kazık temel kullanılmış. Kazık boyları ise ulaştığı sert zeminin derinliğine bağlı olarak 13 ile 20 metre arasında değişiyor. Yıl sonunda teslim edilecek daireler aynı zamanda deprem anında merkezi ısıtma ve sıcak su sistemine bağlı doğalgazı kesecek şekilde dizayn edilmiş. Akıllı ev teknolojilerinin kullanıldığı Elitpark Evleri deprem uzmanlarının beklediklerini söyledikleri büyük depreme hazırlıklı gibi görünüyor. Teknoen Mühendislik bu sağlam binayı ayrıca kaliteli ekipmanlarla yaşam konforunu en üst düzeye getirecek şekilde planlamış. Merkezi sistem doğalgazlı yerden ısıtma sistemi ısınmada konfor ve hijyeni de beraberinde getirirken akıllı ev sistemi daire sakinlerinin günümüz teknolojilerinden maximum fayda sağlamasını hedeflemiş. Tüm kullanılan ürünler kendi kategorilerinin lider markaları ve modelleri arasından özenle seçilmiş ve birinci sınıf işçilikle uygulanmış. 4+1 dairelerin ağırlıkta olduğu bir konut konseptinin uygulandığı bina kapalı otoparkı, güvenlik sistemleri ve akıllı bina modeliyle de öne çıkıyor. İzmir'in en merkezi konumunda bulunan ve teslim aşamasına gelmiş Elitpark Evleri'ndeki daireler yaşam kültürünü birlikte oluşturacakları yeni sakinlerini karşılamaya hazırlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'e depreme dayanıklı evler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN