Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kırkağaç'ta 430 bin çilek fidesi dağıtıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü'nün hazırladığı, il özel idaresinin finanse ettiği ve Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından çalışmalarının yürütüldüğü Çilek Yetiştiriciliği Projesi kapsamında Kırkağaçlı çiftçilere 430 bin çilek fidesi dağıtıldı.

Giriş Tarihi: 30.8.2013 13:46
Kırkağaç Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliğine ait Kavun depolarında düzenlenen Çilek Dağıtım töreninde Karakurt, İlyaslar ve Gelenbe beldeleri ile Kınık, Yağmurlu, Musahoca, Alacalar ve Siledik köylerine toplam 430 bin Çilek Fidesi verildi. 70 dekar alanda uygulanacak projede dikilen fidelerden, üç yıl boyunca verim alınabilecek. Maliyeti 100 bin lira olan projede, çiftçiler damlama sulama sistemi,toprak hazırlama ve malçlama işlerini üstlendi. Çilek Dağıtım törenine AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, Belediye Başkanı Yaşar İsmail Gedüz, Ak Parti İlçe Başkanı Ömer Öztürk ile Çilek Yetiştiricisi vatandaşlar katıldı.

Çilek Dağıtımında konuşan Berber, "Kırkağaç'ta Çilek Yetiştiriciliği projesine geçen yıl 30 dekarla başladık ancak dikilen alandan elde edilen ürünler, miktar olarak az olduğu için dışarıdan alıcı gelmiyordu, elde edilen ürünler Kırkağaç, Soma ve Akhisar pazarlarına anca yetiyordu.Bu sene hazırlanan 70 dekarlık proje ile Kırkağaç'taki çilek dikilen alan miktarını 100 dekara çıkardık.Ortalama bir dekardan 2-2,5 ton yıllık ürün elde ediliyor 100 dekarlık alanda da yaklaşık bir sezonda 200-250 ton çilek hasadı elde edebileceğiz bu sayede Kırkağaç'taki ürün yelpazesi de genişlemiş oldu 'dedi.

Ak Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, projeden faydalan çilek yetiştiricilerinden köyleri ve beldeleri temsilen birer çiftçiye çilek fidelerini teslim etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırkağaç'ta 430 bin çilek fidesi dağıtıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN