Mozaikli ev bulundu

Denizli'nin Buldan ilçesi yakınlarındaki Tripolis Antik Kenti'nde, 1500 yıl önce zengin ailelerin oturduğu ve odalarının tabanları mozaik kaplı ev bulundu

Giriş Tarihi: 30.8.2013
Denizli'nin Buldan ilçesi yakınlarında bulunan Tripolis Antik Kenti'ndeki kazı ve restorasyon çalışmaları devam ediyor. Denizli Valisi Abdülkadir Demir'in büyük önem verdiği kazılarla ilgili olarak bu yıl Tripolis'e toplam 1 milyon liraya yakın kaynak ayrıldı. 10 arkeolog, 2 restoratör, 20 öğrenci ve 35 işçi ile yürütülen çalışmalarda şimdiye dek bir çok önemli yapı ortaya çıkarılırken, kiliseler ve kemerli agoralar ön plana çıkıyor. Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Bahadır Duman başkanlığında yürütülen çalışmalarda son olarak ortaya çıkarılan mozaikli ev ise büyük ilgi görüyor. Denizli Valisi Abdülkadir Demir, bölgedeki incelemelerde özellikle mozaikli evle ilgili bilgi alırken, bölgedeki çalışmaları genişleyerek devam etmesini istedi.

15 METREKARELİK SALON

Yürütülen çalışmalarda hiç beklemedikleri bir yapıya ulaştıklarını kaydeden Vali Demir, "Kentin ana yapısının dışında mozaikli evle karşılaştık. Mozaikli yapılar Laodikya Antik Kenti'nin yanı sıra burada da karşımız çıktı. Buradaki mozaiğin bir farkı var. Evin ana yapılarının tamamının tabanında mozaik var. Mozaikler yeni yapılmış gibi duruyor. Neredeyse 150 metrekarelik bir salon var " dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mozaikli ev bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN