Tasarımda son moda

1984 yılında yapılan Dupli Casa binası, J. Mayer H. tarafından tasarlanarak yeni görüntüsünü kazandı. Nectar Nehri kıyısında özel konut olarak yer alan yapı, Egeli mimarlara örnek oldu

Giriş Tarihi: 30.8.2013
Yeni konut, daha önce aynı yerde bulunan ana konut ile ona bağlı birçok yan üniteyi kapsamayı amaçlamış. Burada hakim olan düşünce aile arkeolojisini, yeni binada devam ettirmek oldu. Güney Batı Almanya'da uzun bir geçmişi olan Marbach isimli kasabanın yakınlarındaki Nectar Nehri kıyısında özel konut olarak yer alan Dupli Casa, yapısal bağlantılar ve mimari akıcılık anlamında örnek oldu. Egeli mimarların da dikkatlerini çekti. Binanın geometrisi, önceki evin temeline ve planına göre düzenlendi.

SADE VE GÖSTERİŞLİ
Üç
katlı betonarme villa dış görünümüyle fiberglas malzemeden yapılmaya çalışılan tuhaf bir tür deniz motorunu akla getiriyor. Aynı zamanda olağanüstü etkileyici ve heyecan verici olmayı da başarıyor. Mimari yapısı sadeliği ve bir yandanda gösterişi ile büyüleyen bir yapı olmuş. Bazı açılardan bakıldığında ise, yapı sanki baş aşağı konumlanmış gibi gözüküyor. Binada beyaz renk hakim ve siyahta ona nazikçe katılımda bulunmuş. Yapının formları genelde yuvarlak hatlara sahip. İç ve dış mekan arasında saydamlık var sadece. Dış mekanla bir büyü oluşturmuş. Binanın hem içinde hem dışında olmak üzere iki adet havuzu var. Açıkhavada yer alan yüzme havuzuyla birlikte binayı çevreleyen beyaz yüzey, evin bire bir yansıması gibi durmakta. İçerideki havuz binanın alt ve ön tarafında. Etrafı cam ve ayna ile kaplı olan havuz soğuk ve serin havalarda ev sakinlerini eğlendirmek üzere hazır. Zemin kattaki, geniş ve büyük açıklıklar içeriden olağanüstü manzarayı sunarken uçma, havada varoluş ve adeta ağırlığın tümden yitirildiği hafiflik duyumsamaları yaratıyor. Evin camlarının etrafındaki siyah çerçeve, beyaz evli tamamlamış. Bahçedeki peyzaj ise oldukça sade şekilde yeşillendirilmiş. Evin her detayı çok net. Göz yormayan ama gözleride üstünden almayan ev, 2008 yılında yapımı bitti. 1984 yılında ilk varolduğu günleri hatırlayan ve aynı zamanda cesaretle geleceğe yönelmeyi başaran bir ev görünümünde.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tasarımda son moda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN