Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çile kooperatifinde satışlar durduruldu

Egeli Sabah manşetten duyurdu, Yeni Harmandalı'da yok pahasına giden daire satışlarının ikinci etabı yargı kararıyla askıya alındı. Durum savcılık incelemesinin ardından netleşecek

Giriş Tarihi: 31.8.2013
Yeni Harmandalı Kooperatifi'nin borçları nedeniyle ihaleyle satılmasına karar verilen dairelerin durumuna yargı el koydu. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, 23 Ağustos günlü sayısında Egeli Sabah'ın manşetten verdiği, "Kendi evlerinde kiracı oldular" başlıklı haberini ihbar kabul etti, soruşturma başlattı. 51 daire için yapılacak ihaleyi askıya alan savcılık, yapılacak incelemenin ardından ihale için karar verecek. 1995 yılında dönemin Belediye Başkanı Metin Oktay tarafından kurulan kooperatifin yıllar boyunca, yönetimler tarafından kötü yönetildiğini söyleyen üyeler, bunun sonucu 800 bin lira olan borcun faizleriyle birlikte 3 milyon lirayı geçtiğini iddia etti. 2004 yılından itibaren evlerde oturmaya başlayan üyelere, kooperatifin müteahhide borcu yüzünden daire tapusu yerine kooperatifin hisse tapuları verildi. Bu yüzden yıllardır borç ödeyen üyeler, dairelerinde hak iddia edemedi.

KONUT SAHİPLERİ NEFES ALDI
Alacağının tahsili için yargıya başvuran müteahhit, davayı kazandı. 16 Ağustos 2013'te yapılan ilk ihale ile 21 daire yok pahasına satıldı. Önümüzdeki günlerde de 51 dairenin ihale yoluyla satılacağı belirtildi. Ancak Egeli Sabah'ın gelişmeleri gündeme getirmesi ile savcılık olaya el koydu, yapılacak kapsamlı incelemenin sonuçlanmasına kadar daire satışlarını askıya aldı. Böylece evlerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalan üyeler, rahat bir nefes aldı.

SATILANLARIN DURUMU

Karşıyaka 3. İcra Dairesi'nde satışı yapılan 21 dairenin sahipleri ise, savcılığın 51 dairenin satışının durdurma kararı üzerine mağduriyetlerinin giderilmesini istedi. Üyeler 21 dairenin satışlarının da iptal edilmesini istedi. Kooperatif üyelerinin seçtiği sözcü Erkan Ünsal, "Egeli Sabah yazdı, birileri sesimizi duydu ve satışlar durdu. Evlerimizi birer birer kaybediyoruz. Şimdi 51 dairenin ihalesi durduruldu. Konuyu savcılık inceleyecekmiş. Ondan sonra satışlar için karar verilecek. Eğer olumlu sonuç alırsak, satılan 21 dairenin de geri verilmesini istiyoruz. Bu insanların gidecek yerleri yok. Evler satılırsa topluca bir parkta yaşayacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çile kooperatifinde satışlar durduruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN