Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüz kızartıcı suç taksiciliğe engel

İzmir'deki taksiciler zorunlu eğitime alınacak, adli sicil kaydı istenecek. Sicilinde hırsızlık, gasp, cinayet, yaralama, taciz, tecavüz, uyuşturucu gibi yüz kızartıcı suçlara karıştığı görülenlere 'taksicilik belgesi' verilmeyecek

Giriş Tarihi: 31.8.2013
İstanbul'da taksi şoförlerinden adli sicil kaydı istenmesiyle ortaya çıkan acı gerçeğin yankıları devam ederken, İzmir'de de konu ile ilgili yeni önlemler gündeme geldi. İstanbul'da taksi şoförlerinden adli sicil kaydı istenmesiyle sektördeki acı gerçek ortaya çıkmış, yüz kızartıcı suça bulaştığı halde, taksi şoförlüğü yaptıkları gerekçesiyle yaklaşık 5 bin taksici meslekten uzaklaştırılmıştı. Bu gelişme üzerine İzmir'de de önlemler alınmaya başladı. Bu kapsamda kentteki 9 bin taksi şoförü 4 ay sonra eğitime alınacak. Taksi şoförlerinden adli sicil kaydı, keyif verici madde kullanıp kullanmadıklarına dair belge ve psikoteknik değerlendirme istenecek. Adli sicil kaydında hırsızlık, gasp, cinayet, adam yaralama, taciz, tecavüz gibi yüz kızartıcı suçlara karışmış olan taksi şoförleri tasfiye edilecek. İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, İzmir'de İstanbul'dakinin benzeri bir tablo çıkmayacağını söyledi, bu rakamın 500 civarında olabileceğini vurguladı. İzmir'de 9 bin taksi şoförünün olduğunu söyleyen Anık, sözlerini şöyle sürdürdü: "İzmir'de bu oran yüzde 5"i geçmez. Adli sicil kaydında yüz kızartıcı suç çıkan taksi şoförü sayısı 450-500'ü geçmez. Daha önce eğitim verdiklerimizde de bu oran çıkmıştı. 2009/24 sayılı UKOME kararı kapsamında taksi ve taksi dolmuşu yönergeleri var. Bu çerçevede İzmir Büyükşehir Belediyesi, Esnaf Birliği ve bağlı bulunan ihtisas odalarının katılımıyla her meslek grubu için ayrı yönerge çıktı. Bunlar içinde uyulması gereken kurallar var. Önümüzdeki ocak ayında eğitim çalışmaları başlayacak. Bir kısmına eğitim verdik. Şoförlerden eğitime başlamadan önce psikoteknik değerlendirme, adli sicil kaydı, keyif verici madde kullanıp kullanmadığı ile ilgili belge istenecek. Eğitimler de sürekli olacak. Bu mesleğe girmek isteyen herkesten taksi kullanım belgesi istenecek. Yüz kızartıcı suçlara karışanlar, uyuşturucu kullanmış olanlar taksi şoförlüğü yapamayacak."

STANDART YÜKSELECEK

Eğitim çalışmalarının ardından İzmir'deki standardın yükseleceğini ifade eden Başkan Anık, son çıkan yasayla trafik ekiplerinin sürücülere uyuşturucu testi de yapmaya başladığını hatırlattı, "Eğer şoför, uyuşturucu kullanmış halde direksiyon başında yakalanırsa kendisine verilen taksi kullanım belgesi geri alınır. Zaten bizim yönergemizde uyuşturucu kullananlara şoförlük belgesi verilmiyor. Artık şoförlük meslek haline gelecek. Örneğin, kahvehanede oturuyorsunuz. Ben kahvehaneye gelip 'İçinizde ehliyeti olan var mı' diyorum, ehliyeti olanları alıp çalıştırabiliyorum. Bizim eğitim çalışmamız başladıktan sonra trafik polisleri ve Büyükşehir Belediyesi trafik zabıtası bu belgeyi soracak. Eğer belgeyi gösteremiyorsanız ceza kesecek. Bunu sürekli hale getirirse araç sahibi de sıkıntı yaşayacak. Böylece hem standart yükselecek, hem de vatandaşın hizmet alımı yükselecek" dedi.

TAKSİYE BİNEN DE TÜKETİCİ
Taksicilikte müşteriye tüketici gözüyle bakmak gerektiğini vurgulayan İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Celil Anık, şunları şöyledi: "Örneğin, bir pastaneye gidiyoruz. Dizayna ve temizliğine bakıp ona göre alışveriş yapıyoruz. Bu nedenle biz de kendimize çeki düzen vereceğiz. Bu şartlara uymayan bu meslekten kopacak. Eğitime katılacak şoförler acil kurtarma, şehir içi bilgisi, ilk yardım bilgisi, turistik bilgi, harita ve şehir planı okuma bilgisi, kenti tanıtma bilgisi, genel davranış bilgisi gibi dersler alacak. En önemlisi de halkla ilişkiler dersi alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüz kızartıcı suç taksiciliğe engel
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN