Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üreticinin önünü açacak işbirliği

Ege-Koop'un üçüncü projesi EGEM35, üreticiyi heyecanlandırdı. Köy-Koop Başkanı Muhittin Akbulut, "Bu çalışma ile üreticinin ürününü pazarlama sıkıntısı ortadan kalkacak" dedi

Giriş Tarihi: 3.9.2013
İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayları arasında gösterilen Aslan, Türkiye genelinde 2 bin 700 koperatifi bünyesinde bulunduran Köy-Koop'un İzmir Birliği Başkanı Muhittin Akbulut ile bir araya geldi. Görüşmede özellikle Aslan'ın yaklaşık iki ay önce açıkladığı üreticiden tüketiciye doğrudan satışı amaçlayan EGEM35 projesi ele alındı. Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği olan KÖY-KOOP, Ege-Koop'un EGEM35 proje ile üreticinin ürününü pazarlayamama sorununun ortadan kalkacağını belirtti, işbirliği kararı aldı. Köy-Koop İzmir Birliği Başkanı Akbulut, Ege-Koop Genel Başkanı Aslan'a, "Projeyi birlikte gerçekleştirelim" önerisinde bulundu. EGEM35 Projesi'ne daha önce de İzmir Ziraat Mühendisleri Odası ile Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi de tam not vermişti.

20 BİN KİŞİYE İŞ İMKANI

Projenin uygulanması halinde örnek olacağını ve İzmir'den tüm Türkiye'ye dalga dalga yayılacağını belirten Aslan, "Proje her şeyiyle hazır durumda. Büyükşehir Belediyesi hamiliğinde gerçekleştirilmesi yerinde olur. Egem35 ile her mahallede muhtarlık uhdesinde kurulacak perakende satış birimleriyle üretici ve tüketiciyi aynı noktada buluşturmayı, doğal ürünleri uygun fiyatla tüketiciye ulaştırmayı amaçladık. Bunun yanında, çevre esnafın da bir bütün olarak hareket etmesini sağlayarak, ekonomik alanda rekabetçi konuma gelmelerini hedefledik. EGEM 35 projesindeki ana hedef, üreticinin malını en iyi fiyatla değerlendirip, tüketiciyi ucuz ve kaliteli malla buluşturmaktır" dedi. Projenin özellikle tarımda ürününü satacak mecra bulamayan üretici için en çarpıcı çözümlerden biri olduğunu söyleyen Aslan, "Yirmi bine yakın işsizin de iş sahibi olabilecek" dedi.

YENİ BİR FIRSAT
Köy-Koop İzmir Birliği Başkanı Akbulut ise, "Çiftçinin ürünü çoğu kez tarlada kalıyor. Çünkü satacak mecra çok az. EGEM35, bize bu fırsatı sunuyor. Proje, Büyükşehir Belediyesi'nin hamiliği öngörülüyor. Ancak biz buna hazırız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üreticinin önünü açacak işbirliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN