Balıkta yasak kalktı mezatlara neşe geldi

Balık av mevsiminin 1 Eylül'de açılmasıyla özellikle Urla, Çeşmealtı ve Özbek'teki mezatlar canlandı, kıran kırana pazarlıklar başladı

Giriş Tarihi: 4.9.2013
Balıkta av yasağının 1 Eylül'de kalkmasıyla birlikte mezatlara da canlılık geldi. Urla'nın vazgeçilmezi haline gelen İskele Balık Mezatı her sabah saat 10.00'da kuruluyor. Her keseye uygun balığı bulmanın mümkün olduğu mezat, İskele Su Ürünleri Kooperatifi tarafından düzenleniyor. Restoran sahiplerinin yanı sıra, evine taze balık götürmek isteyen vatandaşların mezata uğradığını belirten Kooperatif Başkanı İbrahim Temiztepe, av yasağının kalkmasıyla birlikte balık çeşitlerinin arttığını, fiyatların düştüğünü söyledi, "25 yıldan beri Urla Balık Mezatında kooperatif olarak satış yapıyoruz. Mezatı her gün saat 10.00'da kuruluyor. Urla'nın yanı sıra Çeşmealtı'nda saat 11.00'de, Özbek'te saat 12.00'de mezat var. 50 çeşide yakın balık sergiliyoruz. Urla'da bu mevsim özellikle çipura, levrek, kefal, sinarit, barbun başta olmak üzere çeşit çeşit balık bulunuyor. Taze ve ucuz balık isteyen herkesi Urla'ya bekliyoruz" diye konuştu. Balık mezatında açık artırma usulü satış yapıldığını belirten Başkan Temiztepe, zaman zaman müşteriler arasında çekişme yaşandığını belirtti, sözlerini şöyle sürdürdü: "Normalde kilosu 50 lira olan balık, inatlaşma yüzünden 150 liraya dahi gidiyor. Bu yıl Körfez'de çipura sayısında bir artış bekliyoruz. Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nin Homo Dalyanında yaptığı çalışmalar nedeniyle çipura sayısında artış olacak. Beklentimiz bu yönde. Bu sezon iyi başladı. Memnunuz."

İZLEMESİ BİLE KEYİF VERİYOR
Fırsat buldukça Urla Balık Mezatı'na uğradığını söyleyen Urla İskele Ortaokulu Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni Şule Özizmir, "Burada her gün taze ve uygun fiyata balık bulmak mümkün. Fırsat buldukça buraya geliyorum. Balık satışını izlemesi bile çok keyifli oluyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balıkta yasak kalktı mezatlara neşe geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN