Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Okulda rüşeymli ekmek devrimi

İzmir'deki okul kantinlerinde bu ders yılından itibaren sağlığa büyük katkısı olan rüşeymli ekmek ürünleri de satılacak

Giriş Tarihi: 4.9.2013
Türkiye Kantin İşletmecileri Esnaf Dernekleri Federasyonu Başkanvekili ve İzmir Kantinciler Esnaf Odası Başkanı Rasim Topçu, bu ders yılından itibaren İzmir'deki okullarda, normal ekmeğe göre çok daha yararlı olan rüşeymli ekmek satılacağını açıkladı. Topçu, "Sağlıklı nesiller için, sağlıklı ekmek diyerek, İzmir genelindeki tüm kantinlerde rüşeymli ekmek ve tam buğday ekmeği satılacak" dedi.

Okullar açılıyor, kantinlerde hazırlıklar ne durumda?
Tüm kantinlerimizin bakım ve onarımı yapıldı. Personel gerekli hijyen ve iş güvenliği eğitimlerini aldı. Her yönüyle hazırız. Yeni dönemde okul kantinleri için yeni bir proje daha başlatıyoruz.

Nedir bu?
Geçtiğimiz günlerde Federasyonumuzda kantinlerde rüşeymli ekmek satışı ile ilgili görüş alışverişinde bulunduk. İstanbul Kantinciler Odası ile işbirliği yapan Silivri Belediyesi okul kantinlerinde rüşeymli ekmek satışına başlamıştı. Bunu Türkiye'ye yayma konusu gündeme geldi. Biz de İzmir'deki kantinlere rüşeymli ekmek ve tam buğday ekmeği satışı başlatma kararı aldık. Ancak beyaz ekmek de kantinlerde yer alacak. Bilgilendirme afişleri asacağız. Öğrenciler kendi karar verecek. Gelecek nesillerimizin sağlıklı yetişebilmesi için böyle bir projeye adım attık. Burada ticari bir kaygı ve düşünce yoktur.

Proje ne zaman başlıyor?
Sizin aracılığınızla kamuoyuna projemizi ilk kez anlatıyoruz. Bu konuda İzmir'in köklü firmalarından Sanek Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Sağır, bize destek verecek. 5 Eylül'de bir toplantı yapacağız. Bu toplantıya İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanımız Zekeriya Mutlu'yu, İl Milli Eğitim Müdürümüzü, kantincileri ve ilgili olan herkesi davet edip projemizi anlatacağız. Projenin başarılı olacağına inanıyoruz.

Proje ek yük getirir mi?
Fabrikamızdaki üretim hatlarından birini bu ekmekler için ayıracağız. Talebe göre belki yeni yatırım yapacağız. Rüşeym daha pahalı bir ürün. Ancak bizim hedefimiz fiyatının normal ekmekle aynı olması. Sağlıklı nesiller için sağlıklı ekmek diyerek yola çıktık.

RÜŞEYM: TOHUMUN CAN BULDUĞU BÖLGE
Rüşeym hakkında Sanek Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Sağır'dan bilgi istedik. İşte söyledikleri: "Buğdayın embriyosudur. Tanenin filizlendiği yerdir. Değirmenlerde kepek ve rüşeym ayrılır. Biz beyaz olan tarafını alırdık. Ancak son 5-10 yıldır rüşeymli ekmeğin ne kadar faydalı olduğu ortaya çıktı. Kantinciler Odamız böyle bir projeye başlayınca biz de bu projenin seve seve bir parçası olmaktan mutlu olduk. Bu konuda biz de fedakarlıkta bulunacağız. Konu çocuklar olunca akan sular durur. Hem lojistik anlamında hem de üretim anlamında biz bunu üretip kantinlerimize sunacağız. Ve Türkiye'de ilk defa rüşeymli ve tam buğdaylı sandviç, hamburger ekmeğini de biz üreteceğiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okulda rüşeymli ekmek devrimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN