Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ünlü fizikçiden daha şanslı çıktı

Recep Dede'ye, ünlü bilim adamı Albert Einstein'ın da ölümüne yol açan 'damar balonlaşması' tanısı kondu. Çevik, ameliyatla sağlığına kavuşturuldu

Giriş Tarihi: 4.9.2013
Balıkesir Edremit'te yaşayan Recep Çevik, karın ağrısı şikayeti ile hastaneye gitti. Yapılan muayene ve tetkiklerin ardından Recep Dede'ye tıp dilinde "Abdominal Aort Avrenizması" adı verilen bir tür damar balonlaşması tanısı kondu. Normal bir insanda 2 ile 2,5 santimetre çapında olan damarın Çevik'te 12 santimetreye kadar genişlediği ve bir balon haline geldiği belirlendi. Doktorlar bir yıldır karnındaki şişkinlikle yaşayan 87 yaşındaki Çevik'e ameliyat olması gerektiğini, aksi halde yaşama şansının olmadığını söyledi.

"KARIŞTIRILIYOR"
Durumu ailesine de anlatan doktorlar, Recep Dede'nin kalp ana damarlarının kan sızdırdığını, ameliyatın başarılı geçmesinin yüzde 50 olduğunu bildirdi. Yakınlarının ameliyat için onay vermesi üzerine, Özel Gazi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Alkan Arpaçay ve ekibi Recep Dede'yi başarılı bir operasyonla sağlığına kavuşturdu. Ameliyatı yapan ekibin başındaki Dr. Arpaçay, damar balonlaşmasının ölümcül sonuçlara yol açabileceğini söyledi, şu bilgileri verdi: "Recep Dede aslında herkese örnek olmalı. Karın ağrısı şikayeti ile geldi. Yaklaşık bir yıldır bu şikayeti varmış ama ciddiye almamış. Bizim abdominal aort avrenizması adını verdiğimiz bu rahatsızlıkta vücut belli sinyaller verir. Bu sinyalleri dikkate alınmalı. Hastalık 50 yaşın üzerinde görülür. Eğer karın bölgesinde kitle hissedilirse, bel ağrısı şikayeti varsa hemen bir hekime başvurmak gerekir. Bu hastalık omuriliğe baskı yaptığı için çoğu zaman bel fıtığı ile karıştırılıyor ve yanlış tedavi uygulanıyor." Başarılı bir ameliyat ile ikinci baharını yaşamaya başlayan Recep Dede, operasyonu gerçekleştiren doktorlar için "Onlan benim yeni evlatlarım Allah hepsinden razı olsun" dedi.

O ZAMAN TEDAVİSİ YOKTU
Dr. Arpaçay, balonlaşmanın Einstein'ı öldüren hastalık olarak bilindiğini söyledi, "Einstein'a da hastalığı sırasında tanı konulmuştur. Ancak o yıllarda hastalığın tedavisi olmadığı için ünlü fizikçi 1955'te ölmüştür. Hastalığın tedavisi 1980'den sonra yapılmaktadır. Recep Dede ameliyat olmakla, Einstein'ınki gibi bir sona uğramaktan kurtulmuştur" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ünlü fizikçiden daha şanslı çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN