Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir konserde 29 organ bağışı

Kornea bağışçısı, nakil yapılanı, ameliyatı yapanı müzik grubu kurdu. Grubun verdiği konser dinleyiciyi derinden etkiledi. Dinleti bitti, bağış kuyruğu oluştu

Giriş Tarihi: 5.9.2013
İzmir Enternasyonal Fuarı kültür sanat etkinlikleri kapsamında ilginç, ilginç olduğu kadar etkileyici bir konser verildi. Kültürpark Mogambo alanındaki konseri 30 kadarı ayakta olmak üzere yaklaşık 150 kişi dinledi. Verilen konser sırasında duygu yüklü anlar yaşandı. 2 saat süren konser sonunda görülmemiş bir başarı sağlandı ve 29 kişi organlarını bağışladı. İl Sağlık Müdürlüğü'nün kurduğu stantta görevliler bağış yapmak isteyenlere yardımcı oldu.

KURULUŞ İKİLİ İLE BAŞLADI
Ege Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sait Eğilmez, 2009 yılında korneanın birleştirdiği bir müzik grubu kurdu. Grup Kornea adı verilen grubun kornea nakli yapan hekim, kornea nakli olan hasta ve kornealarını bağışlayan sanatçılardan oluştuğunu belirten Eğilmez, şunları söyledi: "Ülkemizde kornea sadece yaşayanlardan değil, vefat edenlerden de alınabilen bir doku. Bu nedenle ülkemizde hala kornea beklenmesi ayıptır. Yılda 300 bin kişinin vefat ettiği ülkede, 3 bin kişiden kornea alınamadığı için insanlarımız 3 yıl sıra bekliyor. Biz bu farkındalığı yaratmanın en iyi aracı olarak müziği gördük ve müzisyen dostlarımızla insanlarımızın yüzde biri bağış yapsa Türkiye'de kimse kornea körlüğü yaşamaz diyebilmek için buradayız" dedi. Prof. Dr. Eğrilmez, grubun kuruluş öyküsünü de şöyle anlattı: "1998 yılında TRT'nin Ses Yarışması'nda Türkiye birincisi olan görme engelli Cem Cansız'a 2002 yılında kornea nakli yaptım. Ben Sivaslı'yım. Çocukken geçirdiği bir hastalık nedeniyle gözlerini kaybeden büyük halk ozanı Aşık Veysel'den çok etkilendiğim için küçük yaştan itibaren göz doktoru olmak istiyordum, sonunda da oldum. Müzikle olan yakınlığım ve Cem Cansız'la olan diyalogumuz sonucunda 2009 yılında Kornea İkilisi adıyla bir müzik grubu kurduk. 2011 yılında grubumuza Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuvarı'nın ilk görme engelli öğrencisi ve mezunu Eyüp Sultan Aylar da katıldı. Kendisi retinasındaki sorun nedeniyle görme engelli. Aylar, sağlam olan kornealarını bağışladı. Ardından Ege Üniversitesi mezunu Çimen Yalçın da kornealarını bağışlayıp grubumuza katıldı. Son olarak EÜ Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi Özgün Düzgün de kornea bağışlayıp gruba dahil oldu."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir konserde 29 organ bağışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN