Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu kazıdan tarih de çıkıyor, ekmek de!

Çanakkale'nin Biga ilçesine bağlı Kemer köyünde, 2005 yılından beri sürdürülen Parion Antik Kenti kazıları köylülere iş kapısı oldu. Kazılarda Biga'nın köylerinden gelen 60 işçi çalışıyor

Giriş Tarihi: 7.9.2013
Milattan önce 8. yüzyıl sonlarında kurulan Parion Antik Kenti'ndeki kazılar köylülere "iş kapısı" oldu. Biga köylerinden gelen 60 işçi kazılarda 40 lira yevmiye ile çalışıyorlar. Kazıların en az 40-50 yıl süreceğinin tahmin edilmesi, burada çalışan köylüleri ayrıca mutlu ediyor. Roma İmparatoru Augustus'un 'ayrıcalıklı kent' ilan ettiği Parion'daki kazılar, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Atatürk Üniversitesi tarafından sürdürülüyor. Çeşitli üniversitelerden 24 kişilik teknik ekip, arkeoloji ve restorasyon bölümü öğrencileri kazılarda çalışıyor. Bakanlık, Parion kazıları için ancak yıllık 110 bin lira ödenek veriyor. Kazıların finansmanını büyük ölçüde Biga'da çelik ve enerji üretim ile gemi yapımında faaliyet gösteren Türkiye'nin 9'uncu büyük sanayi kuruluşu olan İÇDAŞ sağlıyor.

SONUNA KADAR DESTEK
İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin, sosyal sorumluluk gereği bu kazılara destek olduklarını belirtti, şunları söyledi: "İÇDAŞ, sadece ekonomik faaliyetleriyle değil; tarihe, kültüre, eğitim ve öğretime verdiği desteklerle de üzerine düşen görevi yerine getiriyor. Çanakkale'nin turizmine, sporuna, eğitimine her yıl katlanarak artan desteğimiz devam ediyor. Çanakkale'nin topraklarında üretim yapıyorsak, bu topraklarda yaşayanlara da her konuda destek olmak bizim birinci görevimiz. Kazılar Türkiye ve dünyaya tamamen kazandırılana kadar da her türlü desteğimiz sürecek." Parion kazılarının başkan yardımcısı olarak görev yapan Yardımcı Doç. Dr. Ertuğ Ergürer, Bakanlığın yurt genelinde yaklaşık 330 kazı sürdürdüğünü hatırlattı, "Bu yüzden her kazı için ayrılan bütçe yetersiz kalıyor. Kazılara İÇDAŞ, sponsorluk yapıyor. Maddi manevi her türlü destek, araç-gereç yardımının yanı sıra burada çalışan 60 köylünün maaşları, sigortaları, günlük yemeğe kadar İÇDAŞ karşılıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu kazıdan tarih de çıkıyor, ekmek de!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN