İzmir'i en çok Alman ve İtalyanlar seviyor

Giriş Tarihi: 7.9.2013

Yılın ilk 8 ayında İzmir'e 1 milyon 343 bin yabancı turist geldi. Gelenler arasında Almanlar yine açık ara önde, ikinci sırada İtalyanlar var. Kruvaziyer turizmi de ciddi artış gösterdi

İZMİR Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nün rakamlarına göre bu yılın ocak-ağustos döneminde İzmir'i 1 milyon 343 bin yabancı turist ziyaret etti. Bunların 629 bini hava yolu, 340 bini deniz yoluyla geldi. İzmir'e gelen turistlerin ülkelere göre dağılımında, Almanlar yine açık ara ilk sırada yer aldı. Almanya'dan sekiz ayda 227 bin 98 kişi geldi. Aynı dönemde İtalya'dan 98 bin 128, Fransa'dan 91 bin 342, İngiltere'den 79 bin 929 turist İzmir'i ziyaret etti. Rakamları yorumlayan Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı Mehmet İşler, Almanya ve Fransa pazarında bir önceki yıla göre düşüş gözlendiğini, İngiliz ve İtalyan turistin Ege'ye ilgisinin arttığını açıkladı. İşler, İngiliz turistin geçen yılın ilk 8 aylık dilimine göre yüzde 14,15 oranında artarak İzmir'i tercih ettiğini belirtti. İşler, şöyle dedi: "İngilizlerin geçen yıllara oranla bu yıl İzmir'i tercih etmeleri bizi sevindirdi. İngilizler geçen yıllarda ekonomik, terör olayları, olimpiyat ve Avrupa Kupası maçlarından dolayı Türkiye'ye daha az gelmişlerdi. Ancak bu sene Türkiye, en çok da Ege olmak üzere, en fazla artışı gösteren pazar olma özelliğini elde etti" dedi. İşler, Gezi olayları ve Ramazan ayı sebebiyle rezervasyonlarda bir önceki dönem yavaşlama olmasına rağmen, turizmde Ağustos ayı ile birlikte ciddi bir artış yaşandığına dikkat çekti. Turizmin artık kırılganlık eşiğini aştığını dile getiren İşler, turizm sektörünün istihdama katkıda lider olduğunu belirtti. Artan her 100 istihdamın 16'sının turizmden olduğunu belirten Mehmet İşler, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ülke genelindeki sigortalı sayısındaki artışın yüzde 16,2'si turizmden kaynaklandı. Turizm bu performans ile istihdamda ilk sırada yer aldı. Turizmde sigortalı sayısındaki artış; yeni iş olanaklarının yaratılması, kayıtsız çalışanların kayıt altına alınması ve turizm kapsamına giren firma sayısının artırılmasından kaynaklanmaktadır."

LİMANA 125 GEMİ
İzmir'e kruvaziyerle gelen turist sayısında da önemli bir artış oldu. Kruvaziyerle gelen turist sayısı 8 ayda yüzde 4,6 artarak 305 bine çıktı. Geçen yıl bu sayı 292 bin olmuştu. Bu yılın ilk 8 ayında Limana, 125 kruvaziyer gemisi yanaştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'i en çok Alman ve İtalyanlar seviyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN