Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BALO'yla Avrupa'ya İhracat köprüsü

Giriş Tarihi: 9.9.2013

Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonu projesinin ilk yük treni, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun katıldığı törenle uğurlandı

Anadolu'daki ihracatçıya ait yükleri Avrupa'nın iç kesimlerine demiryolu ile ulaştırmayı sağlayan proje hizmete girdi. Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonu (BALO) Projesi'nin ilk treni, TCDD Manisa İstasyonu Lojistik Sahası'ndan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından uğurlandı. Düzenlenen törene Bakan Yıldırım ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nun yanı sıra TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, AK Parti Manisa Milletvekilleri Uğur Aydemir, Muzaffer Yurttaş, Selçuk Özdağ, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, MHP Manisa Milletvekilleri Sümer Oral, Erkan Akçay, Manisa protokolü ve çok sayıda davetli katıldı.

'ÇALIŞMAYA DESTEK OLDULAR'
Törenin açılış konuşmasını yapan BALO Yönetim Kurulu Başkanı, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Koşmaz, "BALO'nun ülkemize olacak olan katkısını her yerde anlattık ve anlatmaya da devam ediyoruz. 8 yıl önce projeyi Ulaştırma Bakanımıza anlattığımızda projemizin en büyük maliyeti Tekirdağ- Muratlı arasına demiryolu döşenmesiydi ve kendileri bize dedi ki, 'Demiryolu yapmak bizim işimiz siz organizasyonunuzu sağlayın.' Bakanımız o gün verdiği talimat ile Tekirdağ-Muratlı arasındaki 32 kilometre tren yolunu hizmete soktu. Aslında hem BALO Projesi'nin önündeki en büyük engeli kaldırıldı hem de Türk özel sektörünün ufku açıldı. Diğer büyük destekçimiz TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da projemizin en büyük savunucularından oldu, bizlere cesaret verdi, destek sağladı. Biz de Manisalı sanayicinin yüklerini taşımak üzere başlattığımız projeyi tüm ülkemize yayılmış 93 oda, borsa ve organize sanayi bölgesi ile birlikte Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonu projesi haline getirdik, tüm Türkiye'nin hizmetine sunduk" dedi.

'EGE'NİN İHRACATI ARTTI'
"Bugün Manisa'nın düşman işgalinden kurtuluş günün yıldönümü. Allah bize bir daha o günleri göstermesin" diyen Bakan Yıldırım da, "Manisa Türkiye'nin ekonomisine, istihdamına, ihracatına önemli katkıyı sağlayan bir şehrimiz. Bu yıl Ege bölgesinde ilk 5 ayda yapılan ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artmış görünüyor. Rakamsal olarak 7 milyar 364 dolar. Manisa ise Ege Bölgesi'nin üzerinde Türkiye ortalamasının çok daha üzerinde artışı gerçekleştiren bir ilimiz. Manisa yüzde 26,2'lik bu yılın ilk 5 ayında ihracatında artış sağlamış. Rakam 2 milyar dolara yaklaşmış. Son 10 yılda Manisa'nın farkını görüyoruz. Manisa ihracatının yüzde bin 632 oranında Türkiye'de ihracatta rekortmen bir ilimizdir. Biz de bu yıl Manisa'ya 1 trilyon 100 milyarlık yatırım yaptık" dedi. Hisarcıklıoğlu da, "Bu gün hizmete giren proje aslında sadece Manisa'ya değil, 14 büyükşehiri birbirine bağlayacak müthiş bir organizasyon. BALO ne sağlayacak? Karayoluyla Almanya'ya gitseniz 5 günde gidersiniz. Trenle de 5 günde gidersiniz. Peki ne ödersiniz? Minumum yüzde 30 daha ucuz olacak. Türk özel sektörünün rekabet gücünü artırmaya çalışıyoruz. Bu Manisa'da başlıyor. Daha sonra tüm Anadolu'ya yayılacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BALO'yla Avrupa'ya İhracat köprüsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN