Urla Karantina Adası eğitim merkezi olacak

Giriş Tarihi: 9.9.2013

İzmir İl Sağlık Müdürü Bediha Türkyılmaz, Urla'daki adayla ilgili tartışma ve söylentilere son noktayı koydu: "Şimdiki hastanenin yerine, dünyanın en büyük eğitim merkezlerinden biri yapılacak. Yabancı hekimler bile buraya eğitim görmeye gelecek"

İzmir İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Bediha Türkyılmaz, "Herkes için Sağlık" teması ile EXPO 2020'ye aday kent olan İzmir'e ilişkin planlarını, Osmanlı Dönemi'nde karantina adası olarak kullanılan Urla Adası ile ilgili projelerini, obezite ile ilgili çalışmaların anlattı. Egeli Sabah'ın geleneksel Sabah Kahvesi söyleşilerine konuk olan Türkyılmaz, Karantina Adası'nın eğitim merkezi haline getirileceğini açıkladı, "Adada çeşitli kaza senaryolarının oluşturulduğu alanlar yapacağız" dedi. Çocuklarda hızla artış gösteren obezite ile ilgili de annelere uyarılarda ve tavsiyelerde bulunan Türkyılmaz, "Çocuklar, okul kantinlerine sadece su almak için gitmeli" diye konuştu.
Urla'da bulunan "Tahaffuzhane" günümzdeki adıyla Karantina Adası satılacak mı?
- Bu konuyla ilgili çok fazla spekülasyon var. Konuya açıklık getirmek isterim. Burası hiç kimseye satılmadı ve kesinlikle satılmayacak. Gece kulübü ya da turistik tesis de olmayacak. Burayı Urla Uluslararası Acil Afet Eğitim ve Simülasyon Merkezi yapacağız. Adada Osmanlı Dönemi'nde aktif olarak kullanılan çok özel bir hastane var, orayı da müze yapmak istiyoruz.
Bu yeni yapılanma sonrasında Merkez'de neler olacak?
-
Ada'da, hekimlerin eğitimleri sırasında canlı denekler değil, birebir maket ile örneklerden ameliyat ve tedavi tekniklerini uygulayabilecekleri bir merkez kuracağız. Mesela cerrahlara birebir maketlerde ameliyat simülasyonu olacak. Fakat simülasyon merkezi çok maliyetli bir iş, ciddi bir yatırım gerektiriyor. Projemizin aynısından Almanya'da var, ama bizimkisi onun 4 katı büyüklükte olacak. Sadece Türk hekimleri değil, dünyanın her yerinden hekimler gelip burada eğitim alabilecek.
Dünya Sağlık Örgütü'nün İzmir'deki toplantısına gelecek heyet üyelerini Karanti Adası'nı gezdirecek misiniz?
- İzmir'in EXPO 2020'ye sağlık dalında aday olması nedeniyle Türkiye'de yapılacak ve 53 ülkenin sağlık bakanlarının katılacağı "Sağlıklı Şehirler" toplantısı Sağlık Bakanlığı'nın da girişimleri ile İzmir'e alındı. Biz de çok önem verdiğimiz Karantina Adası'nda bir resepsiyon oluşturduk. Toplantı için İzmir'e gelen heyete adayı gezdireceğiz.
Müze olacak hastaneyi biraz anlatır mısınız?
-Bu hastane, zamanında gemi yolculukları sırasındaki salgın hastalıklar için kullanılıyordu. Eğer gemide bir salgın çıkarsa, hiçbir yere uğramadan adaya yanaşıyordu. Hastalığı taşıyan kişi ayrı, yolcular ayrı şekilde adaya getiriliyordu. Hasta tedavi edilirken, sağlıklı yolcular ise kadın ve erkek olarak ikiye ayrılıyor, daha sonra üzerlerindeki kıyafetlerden arındırılarak sterilizasyon yapılıyordu. Kıyafetler ise özel makinalarda steril hale gelene kadar temizleniyordu. Bu işlemler sırasında hastalığı taşıyan kişi tedavisini olana kadar gemi hareket edemiyor aynı zamanda baştan sona temizleniyordu. Diğer yolcular mağdur olmasın diye en iyi ve konforlu şekilde misafir ediliyordu.
Bu hastane neden bu kadar önemli?
- Dünyada bu hastaneden toplam 3 tane var. Biri burada, diğerleri ise ABD ve Macaristan'da. Tamamen orjinal olarak ayakta kalan tek yer bizimkisi. Şimdi bu hastaneler müze olarak kullanılıyor. Biz de bu şekilde bir müze yapıp Osmanlı Devleti'nin insan sağlığına ne kadar önem verdiğini göstermek istiyoruz.
Karantina Adası'nda hiç organizasyon yapıldı mı?
- Sağlık Bakanı, bir dizi incelemeler yapmak için İzmir'e gelecekti. Biz de bunu öğrenince "Ne yapabiliriz?" diye düşündük. Bakanımıza, buranın eğitim merkezi olduğunu anlatmak için en güzel yol çocuklardan geçiyordu. Sağlık Bakanımızın kısa bir sürede İzmir'e geleceğini öğrendiğimiz için 7-9 yaş arası 30 çocuk bulduk. Bu çocuklarımızı 1 gün boyunca ilk yardım konusunda eğittik. Sonra Bakan Bey gelince çocuklarımıza bir ilk yardım yarışması düzenledik.
Çocuklara nasıl bir eğitim verildi?
- Çocuklarımıza, acil bir durumda neler yapmaları gerektiklerini öğrettik. Öncelikle kalp masajı yapmayı öğrenen çocuklarımıza arkasından elektrik çarpması durumunda ya da kol-bacak kırılması durumunda neler yapabileceklerini öğrettik. Çocuklarımız çok etkilendiler, çok sevdiler. Bu projeyi sürekli hale getirmek istedik. Sağlık Bakanlığı, etkinliği çok beğenince kendileri yapmak istedi.

OBEZİTE İLE MÜCADELE

İzmir'in önemli sağlık sorunlarından biri de obezite. Bunun önüne geçebilmek için planlarınız var mı?
- Obezite son yıllarda iyice artış gösterdi. Yapılan araştırmalarda Türkiye genelinde her üç yetişkinden biri, çocuklarda ise her iki kişiden biri obez. İzmir'deki obezite profili Türkiye ile aynı. Hızla obezleşiyoruz. Küçük küçük çocuklarda kilo sorunları ile karşı karşıya geliyoruz. Bunun önüne geçebilmek için geçen sene okul kantinlerinde fast-food ve gazlı içecek için sıkı denetimler yapıldı.
Ailelere obezite konusunda tavsiyeleriniz nedir?
- Bu soruya bir anne olarak cevap vermek istiyorum. Kantinlerden çocuklarımızı olabildiğince uzak tutmamız lazım. Anneler çocuklarını okula gönderirken ceplerine fazla para koyup, kantinden alışveriş yapmalarına teşvik etmesin. Onun yerine kendileri sandviç hazırlasın. İki dilim ekmeğin arasına konulacak peynir ve domatesin besin değeri, kantindeki poğaçadan kesinlikle daha fazla. Beslenme çantasına anne eli değmeli ve çocuk kantine sadece su almaya gitmeli.
Obezite ile ilgili projeleriniz nedir?
- İzmir İl Sağlık Müdürlüğü olarak obezite ile ilgili birkaç projemiz var. İlki obez çocuklar ile ilgili olacak. Karşıyaka'yı pilot ilçe seçtik. Karşıyaka'daki okullarda obez çocuklar tespit edilip onları rencide etmeden aileleri ile bir araya geleceğiz. Çocukların ve ailelerin beslenme tarzları ile ilgili bilgiler alacağız ve onlara sağlıklı beslenme konusunda bilgiler vereceğiz.
Obezitenin başlıca sebepleri nelerdir?
- Çocuklarda kilo probleminin başlıca sebebi hareketsizlik. Eskiden çocuklar sokaklarda büyürdü. Şimdi yeni nesil teknoloji ile büyüyor. Hepsi bilgisayar kullanıyor. Böyle olunca da artık sokağa çıkıp top oynamak yerine, saatlerce bilgisayar karşısında hareketsiz oturuyor. Eğer çocukların yaşları biraz daha büyükse, bu sefer bilgisayara telefon da ekleniyor ve hiç hareket etmiyorlar. Çocukların ve gençlerin fiziki gelişimi konusunda hareket etmek çok önemli.

Sağlık meslek liseleri sağlıklı yapıya kavuşacak

Son yıllarda Anadolu sağlık meslek liselerinin sayısı bir anda arttı. Bu durum sıkıntı yaratıyor mu?
- Önüne geçilemez bir şekilde hızla çoğalmaya başladı. Öğrenci ve ailelerinin bu okullara talebi var. Bu okullara girişler de sınavsız oldu. Bu durum Sağlık Bakanlığı'nı tedirgin etti. Bu yüzden bazı önlem ve tedbirler alındı, bazı standartlar getirildi.
Bazı okulların açılmasına onay verilmedi.
- Bazısı uygun çıkmadı ve açılmasına onay verilmedi. Okul sahipleri bir çok yatırım yapmış ama gerekli yeterliliği sağlamadıysa nasıl onay verelim! Geçenlerde okul açmak isteyen bir yatırımcı bizi aradı. Okulunun açılmasına onay çıkmamış, "İntihar edeceğim, sorumlusu da siz olacaksınız" dedi. Biz de diyoruz ki, "İntihar etme, yatırımın şeklini" değiştir. Çünkü bu okulları açmak için belirli kriterler var. Bunlar sağlanmadan bu okullar açılamaz. Sağlık şakaya gelmez ki! Bu şekilde işler iyice içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Bu kriterler gelince, kendiliğinden okulu açmaktan vazgeçenler de oldu.
Sağlık meslek liselerinin puanları nasıl olmalı?
- Bu okullara öğreciler girerken kolayca yerleşmemeli. Sınavlarda yüksek puan alanlar buralara girebilmeli. Ben İzmir İl Sağlık Müdürü olarak değil, bir vatandaş olarak görüşümü söyleyecek olursam; bir gün yolum hastaneye düşerse, bana zeki bir hemşirenin bakmasını isterim. Bu iş para ile yapılacak bir iş değil. Öncelikle sağlık sektöründe çalışmak isteyen gençlerin mesleğini sevmesi gerekiyor.

Gece meyve yerine yoğurt yiyin

Obezite ile savaş için yetişkinlere tavsiyeleriniz var mı?
- Türk ailesi olarak akşam yemeği yedikten 1 saat sonra meyve yeriz. Akşam yenen meyveler sanılanın aksine yarar değil, zarar verir. Çünkü her ne kadar doğal da olsa, meyve tatlı olduğu için içerdiği şeker vücutta depolanır. Bedenimiz sabaha kadar hareket etmediği için aldığımız şeker erimez ve kilo olarak bize geri döner. Aslında akşam yemeğinden sonra bir şey yememek lazım ama "Ben illa ki yiyeceğim" diyenler de yoğurt yesin.

YARIN: Organ bağışında son durum

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Urla Karantina Adası eğitim merkezi olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN