Gediz Üniversitesi 'zor' olanı başardı

Giriş Tarihi: 14.9.2013

Uzaklık, dil ve kültür farklılıkları nedeniyle öğrenci gelmeyen Brezilya da, Gediz Üniversitesi'ni keşfetti. Bu ülkeden iki kız öğrenci, lisans eğitimi için İzmir'e geldi

Üniversite eğitimiyle yurtdışında yıldızı giderek daha çok parlayan Türkiye, birçok ülkeden tercih görüyor. Gelecekte gönüllü elçilerimiz olacak yabancı öğrencilerin sayısı her geçen yıl artıyor. Güney Amerikalılar ise hem mesafe hem de dil ve kültür farklılıkları nedeniyle uzak duruyor. Dünyanın dört bir yanından öğrencileri bulunan Gediz Üniversitesi bu durumu tersine çevirmek için harekete geçti. Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik başkanlığındaki heyet, geçtiğimiz mart ayında Brezilya, Arjantin, Şili ve Paraguay'a gitti.

ÇEVİK GİTTİ, GENÇLER GELDİ
Eğitim bakanlıkları, yerel yöneticiler, diplomatlar, liseler, üniversiteler ve sivil toplum örgütleri ziyaret edildi. Bu temaslar ilk meyvesini verdi, Brezilya'dan 2 öğrenci Gediz Üniversitesi'ni tercih etti. Yara Raquel Ferreira Barbosa De Oliveira, Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde; kuzeni Anne Caroline Ferreira Barbosa da Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Bölümü'nde lisans eğitimi görecek. İlk yıl İngilizce ve Türkçe öğrenecek gençler, 5 sene İzmir'de yaşayacak, kültürümüzü yakından tanıyacak, bizden biri olarak mezun olacak. Yara ve Anne, Rektör Prof. Dr. Çevik'in Sao Paulo şehrindeki okullarını ziyaret etmesi üzerine tercihlerini Türkiye'den yana yaptıklarını anlattı. Dünyanın öbür ucundan gelen Brezilyalı gençler, Gediz Üniversitesi'nin farklı ülkelerden öğrencileri buluşturan uluslararası yönünün ve eğitim kalitesinin kendilerini etkilediğini söyledi, "Ailelerimizin desteğiyle burada okumayı seçtik, İzmir'i de sevdik, çok güzel bir şehir" diye konuştu. Prof. Dr. Seyfullah Çevik, Brezilya'dan öğrenci getirmenin ülkemiz için önemli bir gelişme olduğunu vurguladı. Gediz Üniversitesi'nin 'zor', hatta 'imkansız' denileni başardığına dikkat çeken Prof. Dr. Çevik, şöyle konuştu: "Portekizce'nin konuşulduğu, İngilizce'nin pek bilinmediği bu ülkeden öğrencileri ülkemize çekebilmek üniversitemiz adına gurur veren bir gelişme. Oradaki çabalarımızın ilk sonucunu aldığımız için mutluyuz, her yıl daha çok Brezilyalı gencin geleceğine inanıyoruz. Büyüyen ekonomisiyle dünyanın önemli aktörlerinden olan Brezilya'yla ilişkilerin gelişmesinde bu gençler köprü rol üstlenecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gediz Üniversitesi 'zor' olanı başardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN