Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özgür KAYNAR: Eylem ve akıl tutulması

Giriş Tarihi: 14.9.2013
Eylülün gelişi ta hazirandan belliydi.
Üniversitelerin kapanmasıyla tabanı iyice elinden kayıp giden malum marjinal gruplar, kampüslerin tekrar hareketlenmesini iple çekti.
Yaz aylarında nasıl hazırlandıklarını biliyoruz.
Geçtiğimiz günlerde İzmir Emniyeti'nden üst düzey isimlerle konuşunca, ne denli bir tertip olduğunu daha iyi anladım.
Niyetlerinin, patlayıcılarla sokak savaşı çıkarmak ve Türkiye'yi dünyaya Suriye gibi göstermek olduğunu detaylarıyla uzun uzun anlattı polis müdürleri.
Ve... Üniversitelerin açılmasını bile bekleyemediler, kayıtların başlamasıyla düğmeye bastılar.
Mayıs ayında ölenleri bahane ederek sokağa indiler, Emniyet yetkilerinin dediği gibi ellerinde bu defa molotof kokteylleri ve havai fişek gibi patlayıcı maddeler var.
Birkaç akşamdır İzmir'de de boy gösteriyorlar.
Ama işler umdukları gibi gitmiyor.
80 ve 90 doğumlu Y kuşağı artık yanlarında yok. Çünkü bu gençler, amacın üzüm yemek değil, bağcı dövmek olduğunun farkında. Bizi birbirimize düşürmek isteyenlere alet olmuyorlar bu kez...

POLİS DAHA HAZIRLIKLI

Bazı uç düşünceye sahip olanların ve iktidara muhalefette her şeyi mübah görenlerin dışında vatandaş da çok öfkeli.
Barikat kurup yolları trafiğe kapatan, önüne çıkan her şeyi yakıp yıkan, vatan sevgisinden zerre kadar nasibini almamış eylemciler, sempatiyle değil, tepkiyle karşılanıyor.
Polis de daha hazırlıklı. Gezi Parkı'nda ateşlenip hızla yayılan ilk kıvılcıma hazırlıksız yakalanılmıştı ve orantısız mukavemet gibi istenmeyen görüntüler ortaya çıkmıştı.
Emniyet'te o panik hali şimdi yok, güvenlik güçleri olması gerektiği gibi karşı koyuyor.
Yeri gelmişken... Haziran ayında Gezi eylemlerinin hemen ardından, G-8 zirvesini protesto edenleri İngiliz polisinin nasıl hastanelik ettiğini de gördük. Bizi eleştirenlerin ne kadar masum olduğunun açık deliliydi!
Hepsi bir yana, beni üzen ise vatan ve millet sevgisinden şüphe duymadığım bazı kişilerin, sırf hükümeti yıpratmak uğruna sokak teröründen medet umması.
Hatay'daki ölümün nedeni tam aydınlatılmadan, "Polis yine öldürdü", "Katil Türk polisi" yaygarası yapanları ve ülkemizi dünyaya şikayet edenleri aklıselime davet etmenin zamanı diye düşünüyorum.
Amaçları belli olan marjinallere, daha iyi bir gelecek için destek vermenin akıl tutulmasından başka bir şey olmadığının dilerim farkına varırlar.
Yanlıştan doğru çıkmayacağının ve vatan üzerinden oyun oynanmayacağının idrak edilmesi umuduyla iyi hafta sonları, güzel yarınlar diliyorum...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özgür KAYNAR: Eylem ve akıl tutulması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN