Türkiye'nin en iyi haber sitesi

100 körüklü geliyor

Giriş Tarihi: 15.9.2013

ESHOT Genel Müdürlüğü tarafından satın alınacak alçak tabanlı, engelli rampalı ve klimalı 100 körüklü otobüsün alım sözleşmesi Başkan Aziz Kocaoğlu'nun da katıldığı törenle imzalandı

ESHOT Genel Müdürlüğü tarafından satın alınacak alçak tabanlı, engelli rampalı ve klimalı 100 körüklü otobüsün alım sözleşmesi imza törenine katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ulaşım zammı ile ilgili tepki gösteren AK Parti İl Başkanı Ömer Cihat Akay'ın eleştirilerini yanıtladı. Zamların adaletsiz olduğunu söyleyen Akay'a yanıt veren Başkan Kocaoğlu, "Eğer AK Parti İl Başkanı bu kent için bir görev yapacaksa, 9 Eylül gibi önemli bir günde çakma bir kutlamayla '9 Eylül Dünya İzmirliler Günü' diye etkinlik düzenleyen bir milletvekilinin ne yaptığına dair İzmir'e, İzmirli hemşerilerimize ve tüm Türkiye'ye bir açıklama yapmak zorundadır" dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü ile Solaris Bus&Coach S.A. arasında yaklaşık 22,5 milyon Euro tutarında 100 otobüsü kapsayan alım sözleşmesi, Başkan Aziz Kocaoğlu, Solaris Bus &Coach S.A Yönetim Kurulu Başkanı Darius Michanak ve ESHOT Genel Müdürü Faruk Alçelik arasında imzalandı. Törene milletvekilleri, belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

"ZAM ZORUNLUYDU"
Başkan Kocaoğlu, "İzmir'e hizmet etmenin gururunu, onurunu yaşamak için çalışıyoruz. Dünya standartlarında, üst düzeyde otobüsler alıyoruz. Her biri 608 bin 985 lira değerinde otobüsler alarak toplam 60 milyon 800 bin liralık yatırımın altına imza atıyoruz" dedi. Başkan Kocaoğlu, ulaşım zammını eleştiren AK Parti İl Başkanı Ömer Cihat Akay'ın açıklamalarına tepki göstererek, yaklaşımı doğru bulmadığını kaydetti. Kocaoğlu, "Bugün iktidar partisinin il başkanı 'ulaşım zammı adaletsiz oldu' demiş. Bu nasıl bir yaklaşım? Şu yaşadığımız atmosferde nasıl bir değerlendirmedir? Merkezi hükümetimiz politikası gereği her türlü zammı otomatiğe bağlamışken, bir sabah kalktığımızda akaryakıta zam gelmiş, sonra kuruş kuruş düşürülerek giden bir süreçte, zorunlu olarak yaptığımız ortalama yüzde 9'luk zammı adaletsiz bulmasını doğrusu çok anlayamadım. Sadece adında adalet olduğu için ulaşımda adaletten söz edemez. Adalet, Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşlarının ve bizim vicdanımızda yaşamaya devam edecek" dedi.

KDV VE ÖTV KALKSIN
Kocaoğlu, "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bakanlar Kurulu'nun aldığı kararlar ile 'engelli, polis, postacı gibi kesimleri bedava taşıyacaksın, öğrenci indirimi yapacaksın' uygulamalarını hayata geçiriyor. 2012'de bedava taşıdığımız yolcuların maliyeti 230 milyon lira oldu. Yani bunu belediye yapar ayrı, hükümet yapar ayrı. Belediyenin ulaşım şirketleri zarar ediyor derken bunun da bilinmesi gerekir. Ulaşımda İzmir Büyükşehir Belediyesi işletmeleri rantabl çalışmaktadır. Bakanlar Kurulu toplu ulaşımda ÖTV'yi indirmiyor. Eğer yüzde 18 KDV'yi de indirirse, daha uygun fiyata taşıma yaparız"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
100 körüklü geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN