DEÜ'ye100 milyon destek

AK Partili Dağ, Dokuz Eylül Üniversitesi Ar-Ge Merkezi'ne tek kalemde yapılan en büyük katkının sağlandığını söyledi, "İzmir'e hayırlı olsun" dedi

Giriş Tarihi: 15.9.2013
Dokuz Eylül Üniversitesi Ar-Ge Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öztürk, AK Parti İzmir Milletvekili ve İnsan Hakaları Komisyonu Üyesi Hamza Dağ'ın, hükümetin Sağlık Teknoparkı'na 100 milyon lira destek verildiğini söylemesiyle mutlu olduklarını ifade etti. Hamza Dağ, Dokuz Eylül Üniversitesi İleri Biomedikal Ar-Ge Merkezi'ni ziyaret etti, Prof. Dr. Mehmet Öztürk ve Ar-Ge Merkezi Sosyal İşler Sorumlusu Sezer Altan'dan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Merkeze, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla, Kalkınma Bakanlığı'ndan yaklaşık 100 milyon TL destek verildiğini belirten Dağ, "Bu, Kalkınma Bakanlığı'nın Türkiye'de Ar-Ge anlamında tek kalemde yaptığı en büyük katkıdır. Burası Türkiye'nin ilk ve tek, Avrupa ile Ortadoğu'nun en büyük Sağlık Teknoparkı'dır" dedi. Prof. Dr. Mehmet Öztürk de, Türkiye'nin ilk 'sağlık temalı' teknoparkında sanayici ve araştırmacılara 22 bin metrekarelik laboratuvar alanı sağlandığını belirtti, "EXPO 2020'nin sağlık teması ile uyumlu olan teknoparkımıza yerli-yabancı uluslararası firmaların geleceğini umut ediyoruz. Teknopark sayesinde İzmir, Türkiye'nin sağlık cazibe bölgesi olacak" diye konuştu.

YEDİ FİRMA DEVREDE

Genetik malzemelerin bulunduğu, ilaç geliştirmede, tanı kitleri oluşturmada, hastalıkları saptamada fayda sağlayacak BioBanka'nın da merkez bünyesinde oluşturulacağını açıklayan Prof. Öztürk, "Merkezimizde kanser, kök hücre, genetik ve aşı araştırmaları yapılacak. Zaten şu an birçok çalışmayı yapabilecek durumdayız. Virüs kaçmasını engelleyecek, içeriye mikrop girmesini önleyecek sistemler var. Teknoparkımızda yedi firma çalışmaya başladı. Ar-Ge Merkezi aşama aşama hizmete açılacak. Tıp Fakültesi Temel Bilimleri'nin altında yer alan uydu laboratuarlarındaki cihazlar çalışır durumda" dedi. Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Sağlık MYO, 5 katlı 22 bin metrekare laboratuvar alanına sahip İleri Biyomedikal Ar-Ge Merkezi'nin yer aldığı teknoparkta, Türkiye'nin en büyük genetik uyarlanabilir (hastalık modelli) deney hayvanları laboratuvarları kurulacak. İleri Biomadikal Ar-Ge Merkezi'nde ise ilaç geliştirme, tanı kitleri oluşturma ve hastalıkları saptamada fayda sağlayacak Biobanka oluşturulacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DEÜ'ye100 milyon destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN