Deprem planı yenilenmeli

Prof. Dr. Zafer Akçığ, İzmir'de kentsel dönüşüm sırasında yumuşak zemine sahip yerlerin tespit edilmesini ve Deprem Master Planı'nın yeniden hazırlanması gerektiğini belirtti

Giriş Tarihi: 17.9.2013

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Zafer Akçığ, Egeli Sabah'ın Sabah Kahvesi'nde önemli açıklamalar yaptı. Teknoloji sayesinde, zemini zayıf bölgelerin güçlendirilebileceğini söyleyen Akçığ, İzmir'in yeni bir Deprem Master Planı'na ihtiyacı olduğunu dile getirdi.
Kentsel dönüşüm İzmir için bir avantaj olacak mı?
- Çok çok büyük avantaj olacak. Ama ölçüyü iyi tutmak lazım.

ZAMANI BİLİNMİYOR
Depremin ne zaman olacağını bilmek mümkün mü?
Depremin ne zaman olacağını, tarihini söyleme konusunda bir şey diyemiyoruz. Şimdi teknoloji ilerledi. O yönde de çalışmalar var. Mesela ABD'liler San Andreas fay hattında aletleri yerin bir iki kilometre derinine koyuyorlar. Bu neyi sağlıyor. Fayın göbeğindeki hareketleri takip etmenizi sağlıyor. Ben geliyorum diyor. Biz ne diyoruz. Fay hattı bu! Başı ve sonu arasında bir şeyler olacak. Ama nerede ne zaman olur onu bilemiyoruz. Dünyada bu tür çalışmalar yapılıyor ancak henüz net sonuçlar var diyemeyiz.
İzmir'de ne tür faylar var?
- Bizim 3 tür fayımız var. Düşey akımlı, normal dediğimiz. Gediz, Büyük Menderes fayları gibi... Yanal akımlı faylar vardır. Bir de bunun tam tersi, ters faylar vardır. Bizde çok fazla yok. Mesela Japonya'da tsunamiyi yaratan fay, ters faydır. Bizdeki ters fay oranı çok büyük değil. Normalde tsunami olmasa Japonya'daki depremlerde kimseler ölüyor mu? Düşey faylar yani doğrultu akım tehlikeli. Düşey fay deprem üretir. Sonra uykuya geçer. Alaşehir'de olduğu gibi... Olmayacak anlamına da gelmez.

İzmir'de en büyük deprem kaç büyüklüğünde olabilir?
- İzmir'in özeliklerine baktığınızda ortalama 6.5 büyüklüğünde deprem olabileceğini öngörüyorsunuz. İzmir merkez demiyorum. Mesela İzmir fayı var. Güzelbahçe'den başlayıp, sahil kesiminden bizim hastaneninde ortasından geçen bir fay var. İki yerde bu fayın aynasını görürsünüz. Biri tarihi Asansör'ün olduğu yer. Fayın bir üst kanadı ve alt kanadını görürsünüz. Bir de İzmir Körfezi'ne gemiler nereden girebiliyorlar? Yeni Kale Geçidi'nden. Orada da aynı fayı görüyorsunuz. Orası da düşmüş bir bölge... Asansör'den sonra yüzeydeki yapılaşma nedeniyle fayın yüzeydeki izlerini kaybediyoruz. Bir ucu kısmen Altındağ'da gözüküyor ama esas beklenti Alsancak, Kordon denizden kat ediyor. Limandan dönüyor. Sabah Gazetesi binasının arkasından Ege Üniversitesi arkasından dosdoğru Turgutlu'ya gidiyor. Baktığınızda tarih boyunca İzmir'i depremler. 3 defa yıkmış. En sonuncusu 1688... 20 bin ölümden bahsediliyor. Günümüz içinde büyük bir rakam olduğu gibi, o dönem için çok büyük rakam.

"KORDON'DA OTURMAM"
Depremlerin bir olma periyotları var mı?
- Biz deprem periyodunu nasıl hesap ediyoruz? Mesela bir deprem oldu. Bundan önceki ne zaman oldu. Matematik, istatistiki verilerle çeşitli hesaplarla bu periyot ortaya çıkabiliyor. İzmir'de son büyük deprem temmuz ayında 1688'de meydana gelmiş. İzmir için hesaplanan büyük deprem periyodu 334 yıl. Hesaplamayla 2022 yılını gösteriyor. Bu demek oluyor ki, eli kulağında... Bu periyot tutar diye bir şey yok.
Denizli için neler söylemek istersiniz?
- Denizli'nin bir riski var. Jeotermal sahalar çok. Dibi kaynayan kazan. Bizim Balçova gibi. Hiçbir şey olmasa Denizli'de 2-3 büyüklüğünde yüzlerce deprem üretiyor.
İzmir Deprem Master Planı için neler söylemek istersiniz?
- Deprem Master planı binanızı şehri nasıl planlayacaksınız, bunu anlatır. Depremi göz önüne alarak değerlendirmeler yaparsınız. İzmir'in Deprem Master Planı'nın benim ölçülerime göre yeniden yapılması lazım. Yeni kentsel dönüşüm projesinde bu olaylar başladı. Lokal yapılıyor. Bizim zaten var cihazlarımız. Bayraklı sırtları mesela gündeme alındı. Büyükşehir onların planlamasını yapıyor. Kentsel dönüşümü sağlayabilirseniz otomatikman deprem master planı orta çıkmış olacak. Yeni Kent Merkezi diyorsunuz mesela. Ayrıntılı çalışmalar yapmak zorundasınız. Bu tür gevşek zeminlerde zemin özellikleri bazen 15 metre bir değişebilir. Mesela alüvyonda yeraltı sularında Alaşehir'de başıma geldi. Çalıştık. Küçük bir arazi. 5-6 noktada olabileceği yeri tespit ettik. Yan tarafta bir tarla daha var. Kuyu var. Su geliyor. Nereyi delersen del dedik. Kil çıktı. Bir damla su alamadı. Yer bilimlerinin bu azizliği var. Çünkü biz görmediğimiz işin mühendisliğini yapıyoruz.

"Ege-Koop'un projesi önemli"
Ege-Koop'un başlattığı Kordon çalışması var. Kordon'da çeşitli ölçümler yaptınız. Sonuçları belli oldu mu?
- Ege-Koop projeler hazırlıyor. Bir taneside Kordon projesi. Kordon'daki bütün evler yaşlı. 35-40 ve yukarısı yaşlarda. O günün teknoloji ile sokakta karma harçla yapılan binalar. Denizin dibindesin. Drenaj yok. Kordon'da daire almaya kalksanız kaç paraya alırsınız. Yüksek paralara şimdi alamazsınız. Satamazsınız. Şimdi millet uyandı. Bence Ege-Koop'un projesi akıllıca. Biz diyeceğiz ki, zemin durumu bu. O da inşaat mühendislerini, mimarların önüne koyacak. Bildiğim kadarıyla projesi son derece ilginç. Binaların arasını 50-100 metre açmak istiyor. Yeşillendiriyor. Mavişehir gibi değil. Başarılı olursam Kordon'un arkasına da uygulayacağım diyor. Bizim çalışmamıza gelirsek, biz çalışabildiğimiz yerde çalıştık. Limandan başladık. Gündoğdu'da bitirdik. Sahil kesimi ve bir arka cadde ile burayı kesen sokaklarda çalıştık. İlk önce niyet Cumhuriyet Meydanı'na kadardı. Gündoğdu'ya kadar çalıştık. Kordon'un zemini iyi değil. Ama şimdiki teknoloji ile zemin iyileştirmeleri yapılabiliyor. Drenajlar var. İş inşaata gelince ben duruyorum. Ben prensip olarak yüksek katlı binaya karşıyım. Bana Mavişehir'de otur deseler oturmam. Kordon'da otur deseler oturmam.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deprem planı yenilenmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN