Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hedefimiz Akdeniz!'

İzmir'i Akdeniz'in lider kentlerinden biri yapmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan İzmir Akdeniz Akademisi, resmi açılışını 24 Eylül Salı günü bir konferansla yapacak

Giriş Tarihi: 17.9.2013
İzmir'in "Akdeniz" kimliğini vurgulamak için uzun süre önce başlattığı çalışmalarını İzmir Akdeniz Akademisi ile taçlandırmak isteyen Büyükşehir Belediyesi, akademinin resmi açılışını 24 Eylül Salı günü Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde düzenlenecek bir konferansla gerçekleştirecek. Konferansta İzmir Akdeniz Akademisi Kurucu Onursal Başkanı Prof. Dr. İlhan Tekeli, "12. ve 17. yüzyılda Deniz Teknolojisi'nde Meydana Gelen Değişikliğin Akdeniz'in Politik ve Ticari Mekanının Örgütlenmesindeki Etkisi" konulu bir sunum yapacak. Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas ise "Mare Nostrum" (Bizim Deniz), başlıklı bir konuşma yapacak. Aynı gün Arkas Holding tarafından Arkas Sanat Merkezi'nde açılacak "18. ve 19. Yüzyılda İzmir: Batılı Bir Bakış" adlı sergi de, İzmir Akdeniz Akademisi'nin açılış törenine ayrı bir renk katacak. Açılış konferansında yurt içi ve yurt dışından akademisyenler, sivil toplum kuruluşu yetkilileri, Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerden kültür yöneticileri, oda ve dernek yetkilileri ile Akdeniz Akademisi danışma kurullarında görev yapan yetkililer de yer alacak.

KURUL DA TOPLANDI

Açılış öncesi Akdeniz Akademisi'nin ilk Danışma Kurulu toplantısı, Şato Konukevi'nde yapıldı. İzmir'in etkin isimlerinin yer aldığı Danışma Kurulu toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2009 yılında bilim, sanat ve kültür insanlarının katılımıyla İzmir Kültür Çalıştayı'nı gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, "Bu çalıştayla birlikte kentimiz için yeni bir vizyon belirledik. 'Akdeniz'in kültür, sanat, tasarım kenti İzmir' hedefinin yaşama geçmesini sağlayacak bir yapıyı, Akdeniz Akademisi'ni oluşturduk. Tüm çabamız, kentimizin Akdeniz'in en önemli merkezlerinden biri haline gelmesini sağlayabilmek" diye konuştu. İlk toplantıya Ayhan Baran, Gülgün Ünal, Sema Pekdaş, Seda Kaya, İdil Yiğitbaşı, Filiz Eczacıbaşı, Yılmaz Karakoyunlu, Işılay Saygın, Ender Yorgancılar, Dr. Ali Nail Kubalı, Deniz Taner, Prof. Dr. Ülkü Bayındır, Rıfat Serdaroğlu, Türkan Miçooğulları ve Aytül Büyüksaraç katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hedefimiz Akdeniz!'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN