Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fecir ALPTEKİN: Akıl defterinden

Giriş Tarihi: 18.9.2013
Çantadaki not defterini uzun zamandır karıştırmamıştık, yine bir şeyler birikmiş... Kimi benden, kimi bir filmden, kimi edebi kişiliklerden! n "Şans, Tanrı'nın takdirinin diğer adıdır." Robert De Niro'nun oynadığı, geçen haftalarda gösterimde olan "Kirli Oyun" filminden...
"Evlilik, hayallerin akla karşı galibiyetidir. İkinci evlilik ise, umudun deneyim karşısında galibiyeti." Oscar Wilde
"Önyargı diye yargılanan şey, belki bazen de bazen deneyim, gözlem ve akla dayalı önsezi; bilinçli ve haklı tespittir..." Bu benden! Birisi hakkında aslında hiç yanılmadığımı düşünürken aklıma geliverdi.
Sanırım insanın hayatındaki en büyük mutluluklardan biri uyuduğu mekanı, odasını ve üzerinde yattığı yatağı sevmesi.
Sevdiği ve kendini içerisinde mutlu hissettiği bir odaya sahip olması...
Sonbahar...
Tatlı serinliklerin ve tabii incirli günlerin müjdecisi! Yeşili de güzel, moru da... Artık soymakla geçen zamana bile tahammül edemiyor, küçüklerinden buldum mu olduğu gibi kabuğuyla atıyorum ağzıma!
İncirin yanına bir de "hünnap" aşkım eklendi bu sonbahar. Manavdan incir alırken gözüme çarptı, öyle aileden gelen bir alışkanlığım yok ama birden canım isteyiverdi işte. Onda, başka hiçbir meyvede olmayan farklı bir lezzet var. Meyve ile kuruyemiş arası sanki... Çok çok da faydalıymış! n George Eliot demiş ki; "Eğer bir kuş olsaydım, hep bir sonraki sonbaharı yakalamak için dünyanın üzerinde uçar dururdum".
İnsan her ne kadar bağımsızsa, bir o kadar da bağlılık ister aslında... Ve bu, bağımlılıkla karıştırılmadığı sürece sağlıklıdır.
Dünyada "gönüllü işler" diye bir şey var, biliyor musunuz? Filmlerdeki gibi... Mesela gidip Uganda'da gorillerle ilgili bir bakım projesinde çalışabiliyorsunuz.
Karşılığında yatacak yer ve yemek veriyorlar... Veya Hindistan'da bir okul inşaatında... Brezilya'da kimsesiz çocuklarla...
Binlerce seçenek var, Internetten araştırabilirsiniz. 2 haftadan 1 - 2 seneye kadar değişiyor... Rutin bir tatil döneminizde de deneyebilirsiniz, gerçekten hayatta "farklı bir şey" yapmaya karar verdiğinizde ve bir maceraya atılmak istediğinizde de...
"Hayatta insanın her zaman bir B planı olmalı" mı acaba? Yaşadığın ana olan bağlılık ve odaklanmanı bozmadığı sürece, belki..
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fecir ALPTEKİN: Akıl defterinden
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN