Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yargıya 'zaman' ayarı

Giriş Tarihi: 19.9.2013

Adalet Bakanlığı'nın başlattığı "Yargıda Zaman Yönetimi Projesi" ile hukuk sistemimizde bir reforma imza atılıyor. AİHM'e kadar giden uzun yargılama sürelerine müdahale ediliyor

Adalet Bakanlığı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) Türkiye'nin başını ağrıtan ve sık sık eleştiri konusu edilen uzun yargılama sürelerine karşı harekete geçti. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ile Avrupa Konseyi Türkiye Ofisi tarafından "Yargıda Zaman Yönetimi Projesi" başlatıldı. Proje Danışmanı Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet Özekes, adalete güveni zedeleyen, yargıyı yurtiçinde ve yurtdışında hedef haline getiren, mahkemelerde dosya trafiğinin artmasına yol açan uzun yargılamaları, AİHM içtihatları da dikkate alınarak makul sürelere çekmenin hedeflendiğini açıkladı. Prof. Dr. Özekes, Erzurum ve Amasya adliyeleri ile Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nde 1 Eylül itibariyle pilot uygulamaya geçildiğini belirtti. Prof. Dr. Özekes, öncesinde hakim, savcı ve ilgili adliye personeline 'zaman yönetimi' eğitimi verildiğini de dile getirdi, şunları söyledi:

ÜLKE GENELİNE YAYILACAK
"AİHM, bazı karmaşık ve özel niteliği olan dosyalar hariç ortalama olarak hukuk ve idari davalarda yaklaşık 2, ceza davalarının bir kısmında da 5 yılı aşan yargılama sürelerini 'ihlal' olarak değerlendirip Türkiye'yi tazminata mahkum ediyor. Şu an AİHM'in önünde ülkemizle ilgili makul süre aşımına ilişkin 3 bine yakın dosya söz konusu. Avrupa Konseyi bünyesindeki Avrupa Adaletin Etkililiği Komisyonu (CEPEJ) işbirliğiyle 1 Ocak 2013'te başlatılan, 1 Eylül'de de pilot bölgelerde hayata geçirilen projeyle yargılamalar hız kazanacak, Türkiye'nin AİHM'de dava edilmesinin bir gerekçesi de böylece son bulmuş olacak. Yargı sistemimizde reform niteliğindeki bu proje, ilk sonuçların alınmasının ardından ülke geneline yaygınlaştırılacak. Ayrıca şu anda, Adalet Bakanlığı bünyesinde bu konuda ayrı bir komisyon da çalışma yapmakta."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yargıya 'zaman' ayarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN