Bıçak yerine kök hücre

300 araştırmacının görev yapacağı Türkiye'nin ilk ve tek Biyotıp ve Genom Enstitüsü Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından Prof. Dr. Mehmet Öztürk'ün öncülüğünde kuruluyor

Giriş Tarihi: 20.9.2013
Türkiye'nin ilk ve tek Biyotıp ve Genom Enstitüsü Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından kuruluyor. Toplam 23 bin 700 metrekare alanda hizmet verecek olan merkezin tamamlanmasında sona yaklaşıldı. Toplam 300 araştırmacının görev alacağı merkezin başına dünyanın sayılı genetik uzmanlarından olan Prof. Dr. Mehmet Öztürk getirildi. ABD'de ve Fransa'da genetik alanında 20 yıl çalıştıktan sonra Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü'nü kuran Prof. Öztürk, "Günümüzde bazı hastalıkların tedavisi için cerrahi müdahale yapılıyor. Biz bıçak yerine vücutta hasta olan bölgeye hücre gönderip tamiratı o şekilde yapmayı amaçlıyoruz. Mesela yaşlılar eklem bozukluklarından dolayı yürüyemiyorlar. Felçten, görme yetisinin kaybedilmesine kadar birçok sorunu kök hücreyle tedavi etmek mümkün. Burası Türkiye'de tedavi merkezlerinden ilki olacak" dedi.

DÜNYACA TANINIYOR

Dokuz Eylül Üniversitesi Biyotıp ve Genom Enstitüsü'nün kurulmasından sorumlu koordinatör olarak kısa süre önce göreve başlayan dünyanın sayılı genetik uzmanlarından Prof. Dr. Mehmet Öztürk, 1985 yılından beri genetik alanında çalışan biri olduğunu belirterek İzmir için güzel şeyler yapacağını ifade etti. Biyotıp ve Genom Enstitüsü'nün içinde 20 tane araştırma merkezini barındıran bir kompleks olduğunu belirten Prof. Öztürk, "Kompleksi kuracağımız yer AR-GE olarak tanınıyor ama enstitü olacak. İsrail dışında bu büyüklükte başka bir merkez yok. Asıl görevim buranın uluslararası düzeyde bir araştırma merkezi olması için çalışmak. Enstitü için iş görüşmelerine başladık. Enstitünün insan kaynağını Amerika, Avrupa ve Uzak Doğu'da bulunan ve çok iyi yerlerde olan Türkler teşkil ediyor. Buraya önümüzdeki 3 yıl içinde 30-40 arasında dünya çapında hücre tedavisi, genetik, kanser, beyin ve bulaşıcı hastalıkları alanında çok iyi işler başarmış uzman kişiler gelecek" diye konuştu. Enstitüde 120 civarında doktora öğrencisi olacağını söyleyen Öztürk, "Bunun doktora eğitimine katkısı olacak"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bıçak yerine kök hücre
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN