Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarım Fuarı acıldı

Giriş Tarihi: 20.9.2013

Türk tarım ve hayvancılık sektörünün öncü kuruluşlarını İzmir'de bir araya getiren Agroexpo Eurasia Uluslararası Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı ilgi gördü

Agroexpo Eurasia 9. Uluslararası Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı ile eşzamanlı olarak düzenlenen Animalexpo 5. Uluslararası Hayvancılık Teknolojileri ve Süt Endüstrisi Fuarı'na İzmir ev sahipliği yapıyor. Fuarın açılışında İzmir Valisi Mustafa Toprak başta olmak üzere, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Sırrı Aydoğan, İZFAŞ Genel Müdürü Vekili M. Şakir Örs, İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, CHP İzmir Milletvekileri Mehmet Ali Susam ve Musa Çam'da hazır bulundu. Açılışta konuşan Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tan, iki fuarı buluşturmaktan dolayı büyük gurur yaşadıklarını ifade etti. Tan, "Fuar bu yıl yüzde 100 doluluk oranına ulaştı. Amacımız Türkiye'nin en iyi tarım ve hayvancılık fuarını gerçekleştirmek" dedi. İzmir Valisi Mustafa Toprak da yaptığı konuşmada teknolojilerin geliştiği bu dönemde ihtisas fuarlarının önemine dikkat çekerek, "İzmir, tarım ve hayvancılıkta ulaştığı yüksek verimle, tarım ve hayvancılığın en önemli bölgesi sayılmaktadır. Sektör, ülke genelinde beslenmenin dışında ihracat ve istihdam konusunda da büyük önem taşımaktadır" diye konuştu.

ÇİFTÇİYE DESTEK

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Sırrı Aydoğan, "Belediye olarak çiftçinin ve üreticinin yanında yer aldık. Türkiye'deki 16 büyükşehir belediyesi içinde, Tarım, Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı'nı kuran ilk belediye biziz. İlk defa büyükşehir belediyesi köy yollarına girdi. Üretici, ürünlerini düzgün yolarda götürebiliyor. Yıllarca belediye olarak okullarda çocuklara süt dağıttık" dedi.

MESİRE COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ
MANİSA'YI Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği, Manisa'nın 500 yıllık bir geleneği olan Mesir Macunu'na sahip çıkmak için coğrafi işaret tescili işin başvurdu. Mesir Macunu'ndaki şifa algısını korumak için başvurduklarını belirten Başkan Tanık, "Coğrafi işareti aldıktan sonra içeriği yönüyle mesir macunu üretilen her yeri denetleyebileceğiz. Merdiven altı üretimin önüne geçip orijinalini koruyacağız" dedi. Tanık ayrıca, Almanya'dan sonra Suudi Arabistan ve Afganistan'a da ihraç edeceklerini belirtti.

ÇARŞI ESNAFINDAN MUTLU'YA TEŞEKKÜR
Kemeraltı için son dönemde yapılan çalışmalar çarşı esnafının yüzünü güldürdü. İşportanın önlendiğini, insanların sokakta daha rahat gezdiğini kaydeden çarşı esnafı, işlerine daha hevesle sarıldıklarını belirtti. İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu'yu ziyaret eden Kuyumcular Odası yöneticileri, Kemeraltı'nda yaşanan olumlu gelişmelere verdiği katkılardan dolayı Mutlu'ya teşekkür etti. İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Yılmaz Uça, İESOB Başkanı Mutlu'ya bir de teşekkür plaketi verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarım Fuarı acıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN