Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İste 'Komsu'luk bu!

Yunanistan Başbakanı Samaras, EXPO'da Dubai'ye oy vereceğini açıkladı, Çeşme Esnafı Odası, Sakız'a çıkarma yaptı. Esnaf Odası Başkan Yardımcısı Vasilis, "O karar 1.5 yıl önce alındı. Adaların baskısıyla alınan karar değişecektir" dedi

Giriş Tarihi: 21.9.2013
Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras'ın 27 Kasım'da Paris'te yapılacak EXPO 2020 oylamasında İzmir yerine Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai şehrine oy vereceklerini resmen açıklaması üzerine, Çeşme Esnaf Odası, Sakız Adası'na çıkarma yaptı. Esnaf Odası Başkanı Mustafa Cenger, Sakız Belediye Başkanı Polydoros Lamprinoudis ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Pappas Vasilis ile görüştü. Cenger, son yıllarda İzmir ile adalar arasında örnek bir işbirliği olduğunu söyledi, "İzmir EXPO'ya aday. Bu Ege'deki tüm adaların menfaatine olan bir proje. Fakat Başbakan Samaras'ın beyanından sonra Türkiye'deki günlük gazetelerde 'Yunanistan'ı protesto edelim, bayramlarda tatillerde oraya gitmeyelim' diye bir hareket başladı. Bizim de buraya gelme sebebimiz gerçekten bu. Türklerin adalara verdiği ticari katkının çok daha fazla olmasını istiyoruz. İzmir'in EXPO adaylığıyla ilgili ne düşünüyorlar onu öğrenmek için buraya geldik" dedi. İzmir'in yüreğine su serpecek açıklamalarda bulunan Vasilis ise, şunları söyledi: "Ege Denizi'ndeki adalar olarak İzmir'i destekliyoruz. Oda olarak Başbakan Samaras'a mektup gönderdik ve İzmir'i desteklediğimizi belirttik. Hükümetten bize henüz resmi bir cevap gelmedi. Dubai kararı hükümetin verdiği eski bir karar. Bu karar 1.5 yıl önce alındı. Bu karar adaların baskısıyla değişebilir. Yunanistan Dışişleri Bakanı'nın çevresindeki milletvekillerine Dubai kararını değiştirebileceklerini söylediğini öğrendik" diye konuştu.

"GÖREV SİZE DÜŞÜYOR"
Adaların birlikte hareket etmeleri gerektiğini vurgulayan Cenger, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çabalarınızı görüyorum. Bunu artırarak devam ettirmenizi istiyorum. Yunanistan'ın bizim lehimize karar almasını istiyoruz. Burada en büyük görev Sakız adası olarak sizlere düşüyor. Az önceki ziyaretimizde Sakız Adası Belediye Başkanına mektuplar yazıldığı ve İzmir'e destek olunacağını duyduk. Bugüne kadar verdiğiniz desteklere teşekkür ederiz. Sadece Yunanistan'ın oyu değil, diğer ulaşabilecek BIE delegelerine de etki edebilirseniz mutlu olacağız. Sakız Belediye Başkanı ile yaptığımız konuşmada hem PASOK ve hem de Yeni Demokrasi Partisinden iki milletvekilinin İzmir'i destekleme konusunda çalışma başlattıklarını öğrendik. Çok mutlu olduk. Bu süreçte sizlerin çabalarını İzmirlilere de duyuracağız. Sizlerin çabaları bize güç verir. Kazanamazsak bile bu dostluğumuzu etkilemez."

GİRİT'TE TOPLANTI VAR
Sakız küçük Oteller ve Pansiyonlar Birliği Başkanı ve Sakız Ticaret Odası Meclis Üyesi Dimitri Mavrodikos, İzmir'in EXPO adaylığını desteklediklerini belirterek Girit'te 29 Eylül'de bir toplantı yapılacağını ve bu toplantıya Yunanistan'daki tüm belediye başkanlarının katılacağını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İste 'Komsu'luk bu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN